DOLAR 31,1232 0.26%
EURO 33,8062 0.51%
ALTIN 2.035,220,15
BITCOIN 1590948-0,05%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Renault, yeni bir ucuz elektrikli otomobil tasarlıyor

Renault, yeni bir ucuz elektrikli otomobil tasarlıyor

ABONE OL
16 Kasım 2023 11:27
Urfa Haberleri Renault, yeni bir ucuz elektrikli otomobil tasarlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Renault, yeni iştiraki Ampere’in tanıtımında, 2025’ten sonra beklenen yeni bir elektrikli aracın piyasaya sürüleceğini duyurdu. Amaç, şehir içi kullanım için çok düşük yakıt tüketimine ulaşmak.

Renault’nun yeni iştiraki Ampere yatırımcılara tanıtılırken günün sürprizi bu yeni elektrikli aracın duyurulması oldu.

Renault, “tavizsiz kentsel kullanım için tasarlanmış” yeni bir yüzde 100 elektrikli aracın duyurusunu yaptı.

Ayda 100 avroya elektrikli bir otomobil

Bu küçük otomobilin giriş fiyatı, sübvansiyonlar hariç 20 bin avronun altında ve hükümetin “sosyal kiralama” programına benzer şekilde aylık 100 avrodan başlayan kiralama fiyatlarına sahip olacak.

Bu model, birkaç yıl içinde, ilk ikisi için 2024’ten ve sonuncusu için 2025’ten itibaren piyasaya sürülecek olan Scénic, R5 ve R4 ile birlikte ürün planını tamamlıyor. Renault, bugün yaptığı basın açıklamasında ayrıca, 2022 yılında piyasaya sürdüğü Mégane ve “iki tamamlayıcı aracı” da ekledi.

Yeni küçük elektrikli otomobil “Legend” adı altında sunulacak.

Avrupa’da üretilen bir Spring mi?

Fiyatın 20 bin avronun altında olacağının açıklanması ve meşhur 100 avroluk aylık kira bedeli, Dacia Spring’in Renault markalı bir versiyonuna da işaret ediyor olabilir.

Bu modelin Çin’de üretilmesi nedeniyle Fransa’da çevre teşviğini kaybetmesi muhtemel görülüyor.

Renault, Legend için montajın Avrupa’da yapılacağını açıkladı. Başka bir deyişle, mevcut Mégane ve daha önce duyurulan diğer modeller gibi Fransa’da değil, başka yerlerde üretilecek. Renault, bunun için, Twingo’nun halihazırda montajını yaptığı Slovenya’daki Novo Mesto fabrikasını tercih edebilir.

Üretimde düşük emisyonlu bir model

Renault, Legend hakkında çok az ayrıntı verdi, ancak otomobilin “sadece 100 km’de 10 kWh” gibi çok düşük bir yakıt tüketiminden söz etti. Bu da modelin daha küçük ve dolayısıyla daha ucuz bir batarya ve henüz açıklanmayan makul bir menzil ile sunulacağı anlamına geliyor.

Daha da önemlisi, 15 Aralık’ta açıklanacak olan gelecekteki ekolojik prim, sübvansiyon verilip verilmeyeceğine karar verirken aracın üretimini dikkate alacak.

Renault özellikle “kompakt boyutu” sayesinde “2023 yılında Avrupa’da satılan içten yanmalı (termik) motorlu araçların ortalamasına kıyasla tüm yaşam döngüsü boyunca yüzde 75 oranında azaltılmış CO2 emisyonundan söz ediyor.

Bu duyurunun amacı, Renault Ampere’i 2024’ün ilk yarısında borsaya açmayı planladığı için yatırımcıları çekmek! Kısa vadede Fransız markasının yüzde 100 elektrikli ürün yelpazesi yalnızca Mégane E-Tech ve Kangoo’dan oluşacak.

Üretimden kalkacak modeller

Twingo, Zoé ve Master modelleri, yeni nesil Scenic, R5, R4 ve dolayısıyla ‘Legend’ ile beklenen diğer iki araç gelmeden çok kısa bir süre önce üretimden kaldırılacak.

Renault, 2025 yılında 300 bin ve 2031 yılında 1 milyon satışla 2031 yılına kadar ürün yelpazesinde yedi araç bulundurmayı planlıyor.

R5’in gelecek yıl 25 bin avronun altında piyasaya sürülmesi beklenirken, Citroën yeni yüzde 100 elektrikli C3’ü 2024’ün başında aynı fiyat hedefiyle piyasaya sürecek ve ardından Legend gibi 20 bin avronun altında daha uygun fiyatlı bir versiyonu piyasaya verecek.

Son olarak Tesla’nın, özellikle Avrupa’da merakla beklenen Model 3’ten daha kompakt ve daha ucuz bir otomobil çıkarması bekleniyor. Elon Musk’ın kısa süre önce açıkladığı üzere bu model Berlin’de üretilecek.

En az 10 karakter gerekli