DOLAR 32,1957 0.05%
EURO 34,9727 -0.06%
ALTIN 2.514,060,16
BITCOIN 22563454,07%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Restoran ve kafelerde fiyat listesi denetimleri sıkılaştırıldı

Restoran ve kafelerde fiyat listesi denetimleri sıkılaştırıldı

ABONE OL
7 Nisan 2024 20:28
Urfa Haberleri Restoran ve kafelerde fiyat listesi denetimleri sıkılaştırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da “servis ücreti” adı altında müşterilerinde ek ücret talep edilmesine yönelik denetimlerde 384 ürün için toplamda 834 bin 48 lira idari para cezası uygulandı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, fiyat etiketine ilişkin yeni düzenlemenin Aralık 2023’te Resmi Gazete’de yayımlandığı hatırlatılarak şu bilgilere yer verildi:

“Sözkonusu yönetmelik ile lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işletmelerde, tarife ve fiyat listelerinin işyerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılması, takılması veya konulması zorunlu hale getirilmiştir.

Ayrıca yönetmelikte tarife ve fiyat listesinde gösterilen fiyatların dışında; servis ücreti veya herhangi bir isim altında başka bir ücret alınması halinde, bunun tarife ve fiyat listesinde gösterilmesi gerektiği düzenlemesine yer verilmiştir. Sözkonusu düzenlemelere ilişkin uygulamada ortaya çıkabilecek muhtelif hususları içerir bilgilendirme yazılarımız TOBB ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ile paylaşılarak sektörde faaliyet gösteren satıcı ve sağlayıcılara duyurulmak üzere iletilmiştir. Ayrıca 81 Ticaret İl Müdürlüğümüz de denetimleri bu hususlarda yoğunlaştırmak üzere talimatlandırılmıştır.

Örneğin, mart ayında İstanbul Ticaret İl Müdürlüğümüzce bir cafe zincirine ait işyerinde denetim yapılmıştır. Yapılan denetimde fiyat listesinde bazı ürünlere ait fiyat bilgisinin bulunmadığı ve servis ücreti alındığına dair bilginin bulunmamasına rağmen, servis ücreti alındığı tespit edilerek 384 ürün için toplamda 834 bin 48 lira idari para cezası uygulanmıştır.

Fiyat etiketi, tarife ve fiyat listelerine ilişkin yaygın ve yoğun denetimler 2024 yılında da devam edecek olup, tespit edilen her bir aykırılık için 2 bin 172 lira idari para cezası uygulanacaktır.

İşletmelerimizin bu gibi cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları açısından belirtilen hususlara dikkat etmelerinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli