DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15900721,59%
Şanlıurfa
13°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Resulayn’da Hummalı Çalışma

ABONE OL
29 Ocak 2020 00:51
Urfa Haberleri Resulayn’da Hummalı Çalışma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü PKK/YPG işgalinden temizlendiği ve tüm kamu hizmetlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle yeniden verilmeye başlandığı Resulayn’da, hayat normale dönmeye devam ediyor.

Terör örgütünün baskı ve zorlamaları nedeniyle yerel halkın terk etmek zorunda kaldığı, harekat öncesi adeta hayalet şehre dönen Resulayn, ilçenin dört bir yanında devam eden çalışmalar nedeniyle en hareketli günlerini yaşıyor.

Tüm kamu binaları ve şehir altyapısı terör örgütü tarafından tahrip edilerek kullanılamaz hale gelen ilçede, Şanlıurfa Valiliği Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi (SUDKOM) koordinasyonunda yapılan çalışmalar sonucu kamu binaları yeniden hizmet vermeye başladı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in talimatları doğrultusunda, ilk önce hastaneler ve okulları yeniden aktif hale getirmek için büyük bir çaba sarfeden SUDKOM birimleri, ilçedeki diğer kamu hizmetlerinin sunulmasına yönelik faaliyetlerine de hız verdi.

Terör örgütünün baskısı nedeniyle ilçeyi terk etmek zorunda kalan ve Barış Pınarı Harekatı akabinde yeniden kendi topraklarına dönen halkın gıda, temizlik malzemesi ve diğer ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda temin ediliyor.

Türkiye’den sınırın karşı tarafında geçen kurumlar da buradaki kamu hizmetlerinin yeniden aktif hale gelmesi için gece gündüz çalışmaya devam ediyor.

Tamamı Şanlıurfa’daki kamu kuruluşları ve belediyelerde görevli personellerin, yerel halkın da desteğiyle başlattığı çalışmalar sonucu; hastane ve okulların yanı sıra Resulayn Nüfus Müdürlüğü ve Resulayn Adliye binası da onarım ve tefrişat işlemleri tamamlanarak hizmete hazır hale geldi.

Terör örgütü PKK/YPG tarafından sözde karargah olarak kullanılan ve ilçeyi terk ederken büyük bölümünü tahrip ettikleri Resulayn Kaymakamlık binası da onarılmaya başlandı.

Dış cephesi ve tahrip olmuş kısımları Resulayn halkının da desteğiyle tamir edilen binanın içinde de çalışmalar aynı hızla devam ediyor.

İlçenin nüfusu hızla artmaya devam ederken, 25-30 yıldır hizmet görmeyen, terör örgütünün ilçeyi terk ederken tahrip ettiği içme suyu şebekesi ve kanalizasyon sistemi de SUDKOM koordinesinde DSİ ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) tarafından tamir ediliyor.

En az 10 karakter gerekli