DOLAR 32,5372 -0.14%
EURO 35,0149 0.37%
ALTIN 2.429,570,27
BITCOIN 2064161-4,46%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Reuters;Erdoğan Anayasa mahkemesinin yetkilerini kısma peşinde

Reuters;Erdoğan Anayasa mahkemesinin yetkilerini kısma peşinde

ABONE OL
1 Mart 2024 01:41
Urfa Haberleri Reuters;Erdoğan Anayasa mahkemesinin yetkilerini kısma peşinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hapisteki Türkiye İşçi Partisi milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılması yönündeki kararları nedeniyle “Anayasa Mahkemesinin etkisini azaltmanın yollarını aradığı” bildirildi.

İngiliz Reuters ajansının üst düzey bir yetkili ve Adalet ve Kalkınma Partisinden iki milletvekiline dayandırdığı haberinde, “Erdoğan ve çevresinin özellikle bireysel başvuruları yaygın bir şekilde kullanan mahkemenin sahip olduğu etkiden rahatsız” olduğu kaydedildi.

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, mahkemenin bu kararlarla “benzersiz bir güç alanı” oluşturduğunu söyledi.

Hükümetin seçenekleri değerlendirdiğini belirten yetkili, “bunlar arasında bireysel başvuruları ayrı olarak ele alacak bir ‘Türkiye İnsan Hakları Mahkemesi’ kurulması da var” dedi.

Anayasa Mahkemesi ve bireysel başvuru sisteminin bir şekilde devam edeceğini belirten yetkili, “Ancak düzenlemeler gerekli. Bireysel başvurularla ilgili yasal düzenleme yapmak zor değil” diye konuştu.

Adının açıklanmasını istemeyen bir iktidar milletvekili de Anayasa Mahkemesinin Yargıtay ile çakışmaması ve yetki alanını aşmaması için açıkça tanımlanmış bir yargı yetkisine sahip olması gerektiğini söyledi.

Atalay’ın milletvekilliği Ocak ayında TBMM’de düşürüldü.

Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay, Reuters’in konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’nin donmuş durumdaki AB üyelik sürecine ilişkin yıllık raporunda, Kasım ayında, demokratik standartlar, insan hakları ve yargı bağımsızlığı konularında “ciddi gerileme” olduğu eleştirisinde bulundu. Raporda hakim ve savcıların atanmasında şeffaflık ve liyakat eksikliği eleştirildi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli