DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2095638-0,46%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rus birlikleri Starlink’i kullanıyor mu?

Rus birlikleri Starlink’i kullanıyor mu?

ABONE OL
13 Şubat 2024 16:08
Urfa Haberleri Rus birlikleri Starlink’i kullanıyor mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kremlin, Ukrayna’nın Elon Musk’ın Starlink’inin işgal altındaki topraklarda Rus birlikleri tarafından kullanıldığı iddiasını yalanladı

Hem Elon Musk hem de Kremlin, Ukrayna’da işgal altındaki topraklarda bulunan Rus birliklerinin SpaceX’in Starlink sistemlerini kullandığı iddialarına yanıt verdi.

Kiev İstihbarat Ana Müdürlüğü (GUR), Starlink ekipmanının Ukrayna’nın kısmen işgal altındaki doğu bölgesi Donetsk’te Rus güçleri tarafından kullanıldığına dair kanıtların arttığını iddia etti.

Bu iddia, Ukrayna ordusunun ülkelerini Rusya’nın işgaline karşı savunurken Starlink sistemini yıllardır kullanmasının ardından geldi.

Starlink iddiaları

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra Elon Musk’ın SpaceX şirketi Starlink uydularını ülke üzerinde aktif hale getirmişti. Ayrıca 25,000’den fazla Starlink uydu internet terminali de Ukrayna’ya bağışlanmıştı.

Ancak, Ukrayna Pazar günü, Rus birliklerinin cephe hattında Starlink uydu iletişim sistemlerini kullandığını iddia etti.

GUR’un raporunda, “İşgalcilerin telsiz konuşmaları, Starlink terminallerinin, örneğin Rus silahlı kuvvetlerinin 83. ayrı hava saldırı tugayının birliklerine internet erişimi sağlamak amacıyla kurulduğunu gösteriyor. Rusya’nın 83. hava saldırı tugayının işgal birlikleri Donetsk bölgesinde Klishchiyivka ve Andriyivka yakınlarında faaliyet gösteriyor” denildi.

Ukrayna Savunma İstihbaratı temsilcisi Andrii Yusov, RBC-Ukrayna’ya yaptığı açıklamada Starlink terminallerinin Ruslar tarafından savaşta kullanılmasının boyutlarının giderek arttığını belirti. Yusov, “Evet, bu doğru. Sözkonusu cihazların Rus işgalciler tarafından kullanıldığı vakalar kaydedildi. Bu durum sistematik hale gelmeye başladı” dedi.

Ukrayna’nın GUR ajansı da iki asker arasında terminallerin kurulmasıyla ilgili bir konuşmayı ele geçirdiğini açıkladı. Kanıt olarak da bu görüşmenin ses kaydını Telegram’da yayınladı.

Moskova: “Resmi olarak tedarik edilmiyor”

Starlink ise Rusya hükümeti ya da ordusuyla herhangi bir iş yapmadığını açıkladı.

Ancak Twitter’da bir kullanıcı söz konusu iddianın Rusya ile değil Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna topraklarıyla ilgili olduğuna dikkat çekti.

Bu arada Kremlin de Starlink uydu internet sisteminin Rusya’da kullanım için onaylanmadığını ya da Rusya’ya resmi olarak tedarik edilmediğini ve bu nedenle kullanılamayacağını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’un gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu bizde sertifikalı bir sistem değil; dolayısıyla buraya resmi olarak tedarik edilemiyor ve resmi olarak tedarik edilmiyor. Dolayısıyla hiçbir şekilde resmi olarak kullanılamaz” dedi.

Peskov, Ukrayna hükümetini kastederek, “Bu nedenle burada, belki de Kiev rejimi ile girişimci Musk arasındaki tartışmaya müdahale etmemeliyiz” diye konuştu.

Elon Musk’tan yalanlama

Elon Musk, sahibi olduğu sosyal medya platforma X üzerinden yaptığı bir paylaşımla SpaceX’in Rusya’ya Starlink terminalleri sattığını yalanlamakta gecikmedi.

Musk tweetinde “Bazı yanlış haberlerde SpaceX’in Rusya’ya Starlink terminalleri sattığı iddia ediliyor. Bu kategorik olarak yanlıştır. Bildiğimiz kadarıyla Rusya’ya doğrudan ya da dolaylı olarak hiçbir Starlink satılmamıştır” dedi.

Ne Musk’ın ne de Starlink’in Rus güçlerinin terminal elde etmesini ya da Starlink’e bağlanmasını engellemeye yönelik herhangi bir proaktif çaba göstermediğini belirtmek gerekir.

Hem Musk hem de Starlink, Ukrayna’ya ilişkin spesifik iddiaların araştırılıp araştırılmadığını da söylemedi.

Starlink terminallerinin yetkisiz yerlerde çalışmamaları için “coğrafi olarak sınırlandırılmış” olmaları gerektiği anlaşılıyor.

Ancak Rus güçlerinin coğrafi sınırı “yanıltarak” bloke edilmiş bir bölgedeki terminali izin verilen bir bölgedeymiş gibi gösterebileceği endişesi var.

Musk ve Ukrayna

Musk’ın Ukrayna ile, savaştaki bir dizi tartışmalı müdahalenin ardından, huzursuz bir ilişkisi var.

Musk, Ukrayna’nın Kırım’ı Rusya’ya bırakarak ve Rusya’nın kısmen işgal ettiği bölgelerde referandumlar düzenleyerek bu bölgeleri ilhak etmesine izin vererek çatışmayı “yatıştırabileceğini” öne sürdüğünde ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Musk ayrıca, Starlink’i kullanacak olan Rus savaş gemilerine yönelik bir Ukrayna saldırısını engellemek için müdahale ettiği iddiaları nedeniyle de eleştirildi.

Ekim 2022’de Musk, SpaceX’in Ukrayna’daki mevcut sistemi süresiz olarak finanse edemeyeceğini söyleyerek fişi çekmeye hazır olduğunu söyledikten bir gün sonra Ukrayna’daki Starlink operasyonlarını finanse etmeye devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli