DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2096012-0,34%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rusya, AB ve ABD’den üç kat daha fazla mühimmat üretiyor

Rusya, AB ve ABD’den üç kat daha fazla mühimmat üretiyor

ABONE OL
11 Mart 2024 22:44
Urfa Haberleri Rusya, AB ve ABD’den üç kat daha fazla mühimmat üretiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya, ABD ve Avrupa ülkelerinin toplamından üç kat daha fazla top mermisi ürettiği ve bu durumun Ukrayna’daki çatışmanın seyrini önemli ölçüde etkilediği bildirildi.

Rusya’nın ABD ve Avrupa’dan topçu mühimmatı üretme yolunda üstün olması, bu yılın sonlarına doğru Ukrayna’da yeni bir Rus saldırısı beklenmesi öncesinde önemli bir avantaj olarak görülüyor.

CNN’in NATO istihbarata dayanarak bildirdiğine göre, Rusya ayda yaklaşık 250 bin ya da yılda yaklaşık üç milyon topçu mühimmatı üretiyor.

CNN’e konuşan üst düzey bir Avrupalı istihbarat yetkilisi, ABD ve Avrupa’nın birlikte Kiev’e göndermek üzere yılda sadece 1,2 milyon mühimmat üretme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

ABD ordusu, 2025 yılı sonuna kadar ayda 100 bin top mermisi üretme hedefi koymuştu. Bu da Rusya’nın aylık üretiminin yarısından daha az bir miktar! Üst düzeyli bir ordu yetkilisi, geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, Kongre’de durdurulan 60 milyar dolarlık Ukrayna fonuyla bile bu sayının artık ulaşılamaz olduğunu söylemişti.

CNN’e konuşan üst düzey bir NATO yetkilisi “Halihazırda içinde bulunduğumuz durum bir üretim savaşıdır. Ukrayna’daki sonuç, her iki tarafın da bu savaşı yürütmek için ne kadar donanımlı olduğuna bağlı” dedi.

Yetkililer, Rusya’nın halen günde yaklaşık 10 bin mermi kullandığını, buna karşılık Ukrayna tarafından günde sadece iki bin mermi atıldığını belirtiyor.

Avrupalı bir istihbarat yetkilisine göre, bu oran, yaklaşık 1.000 km’lik cephe boyunca bazı yerlerde daha da kötü!

Mühimmat eksikliği, Rusya’nın Şubat 2022’de Kiev üzerine yürümesinden bu yana Ukrayna’nın savaş çabaları için belki de en tehlikeli anda ortaya çıkıyor.

ABD’nin Ukrayna’yı silahlandırmak için parası tükendi ve Kongre’deki Cumhuriyetçi muhalefet daha fazla para verilmesini fiilen durdurdu.

Bu arada, Rusya kısa süre önce Ukrayna’nın Avdiyevka kentini ele geçirdi ve savaş alanında inisiyatifin Moksova’da olduğu düşünülüyor. Ukrayna, sadece mühimmat değil, cephede gittikçe artan insan gücü sıkıntısıyla da mücadele ediyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli