DOLAR 32,5361 -0.02%
EURO 34,9831 0.39%
ALTIN 2.431,200,34
BITCOIN 2071912-3,22%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

20:01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Rusya: Anne Navalnaya, Putin’den oğlunun naaşını istedi

Rusya: Anne Navalnaya, Putin’den oğlunun naaşını istedi

ABONE OL
20 Şubat 2024 23:16
Urfa Haberleri Rusya: Anne Navalnaya, Putin’den oğlunun naaşını istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

19 yıllık cezasını çektiği hapishanede geçen hafta ölen Rus muhalif lider Aleksey Navalni’nin annesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e oğlunun naaşını “gecikmeksizin” teslim etmesi çağrısında bulundu.

Navalni’nin çalışma arkadaşları ise yetkilileri “cinayeti” örtbas etmek için muhalif liderin naaşını saklamakla suçladı.

Navalni’nin annesi ve bir avukatı, 16 Şubat’ta Kuzey Kutbu’ndaki bir hapishanede öldüğünün açıklanmasından bu yana oğlunun naaşına ulaşabilmek için umutsuzca uğraşıyor.

Ancak Navalni’nin çalışma arkadaşlarına göre, yetkililerin “uzman incelemesi” yapılması için naaşı en az 14 günden önce teslim etmeyeceğini belirtiyor.

Anne Lyudmila Navalnaya, bugün yayınlanan bir videoda, üç yıl hapis yattıktan sonra oğlunun ölümü hakkında kamuoyu önünde yorum yapmamasına rağmen doğrudan Rusya Devlet Başkanına başvurdu.

Anne Navalnaya, “Size sesleniyorum Vladimir Putin, bu sorunun çözümü sadece size bağlı. Sonunda oğlumu görmeme izin verin. Aleksey’in cesedinin gecikmeksizin iade edilmesini talep ediyorum ki onu insanca defnedebileyim” dedi. Görüntülerin oğlunun yattığı cezaevi yerleşkesi yakınlarında çekildiği anlaşılıyor.

Annenin çağrısına Kremlin’den tepki gelmedi. Ancak Rusya Cumhurbaşkanlığı bugün, dün bir gün önce Rusya Devlet Başkanının kocasını hapishanede öldürttüğünü söyleyen Aleksey Navalni’nin dul karısının suçlamalarını reddetti.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, “Bunlar Rus Devlet Başkanına yönelik kaba ve tamamen asılsız suçlamalar, ancak Yulia Navalnaya’nın birkaç gün önce dul kaldığını göz önünde bulundurarak yorum yapmayacağım” dedi.

Yulia Navalnaya ise, X hesabında yaptığı açıklamada, “Bir katilin sözcüsünün sözlerimi nasıl yorumladığı umurumda değil. Aleksey’in cesedini geri verin ve onu onurlu bir şekilde gömelim, insanların onunla vedalaşmasını engellemeyin” diye karşılık verdi.

Hesap, bu mesajın yayınlanmasından kısa bir süre sonra, kullanım kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle askıya alındı, ancak bir saat geçmeden eski haline geri getirildi.

Yulia Navalnaya, dün yayınladığı videoda, kocasının mücadelesine devam ettireceğini bildirmişti.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının dünkü toplantısına katılan Navalnaya, 27 üyeye gelecek ay yapılacak ve Vladimir Putin’i yeni bir döneme taşıyacak olan Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını, herhangi bir muhalefetin yokluğunda ve acımasız bir baskı ortamında, tanımamaları çağrısında bulundu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli