DOLAR 31,1135 0.2%
EURO 33,8169 0.48%
ALTIN 2.034,230,10
BITCOIN 16988975,57%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Rusya ekonomisi ısınıyor, yeni faiz artışı gelebilir’

‘Rusya ekonomisi ısınıyor, yeni faiz artışı gelebilir’

ABONE OL
29 Kasım 2023 07:11
Urfa Haberleri ‘Rusya ekonomisi ısınıyor, yeni faiz artışı gelebilir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus ekonomisindeki ısınma belirtileri Merkez Bankası’nı yeniden faiz arttırmaya mecbur bırakabilir.

Kommersant gazetesi orta ve alt orta nüfus grubunda tüketim eğiliminin yeniden kuvvetlendiğini yazdı. Bunun enflasyonu daha da körüklemesi endeşesiyle, tüketimi frenleyecek yeni faiz artırımı “makul adım” olarak görülüyor.

Merkez Bankası’nın kasım anketlerinde tüketici kredisi kullanan ailelerin oranı yüzde 41’le mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ailelerin bu kredileri gıda dışı ürünler ya da otomobil almak için kullandığı belirtiliyor.

Ekim ayında bu oran yüzde 37 olarak hesaplanmıştı.

Gazeteye konuşan Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahmin Merkezi yetkilileri, daha az varlıklı ailelerin tüketim alışkanlıklarını muhafaza edebilmek için kredi kullanımına yönelmiş olabileceği görüşünde.

Ülkede gözlenen personel açığı nedeniyle maaşların artması ve daha da artacağı yönündeki beklenti de hane halkının tüketim iştahını kabartan etkenler arasında.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, gelecek yıl enflasyon hedef orana ulaşmayı beklediklerini belirterek, “Temel senaryomuz, önümüzdeki yıl enflasyonu yüzde 4 hedefine getireceğimizi gösteriyor. Ardından faiz oranını düşürmeye başlayacağız. Ancak enflasyon çarkının yavaşlaması, ekonominin 12 ayda yaratılan rekor kredi hacmini sindirebilmesi için faiz oranı bir süre daha yüksek kalacak” demişti.

Rusya Merkez Bankası, politika faizini son olarak 27 Ekim’de 200 baz puan artışla 15’e yükseltmişti. (TürkRus)

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli