DOLAR 31,5309 0.53%
EURO 34,2630 0.63%
ALTIN 2.120,930,97
BITCOIN 20576105,09%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Rusya, Macaristan’da nükleer santral inşa etmeye hazırlanıyor

Rusya, Macaristan’da nükleer santral inşa etmeye hazırlanıyor

ABONE OL
16 Kasım 2023 11:24
Urfa Haberleri Rusya, Macaristan’da nükleer santral inşa etmeye hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Macaristan, ülkedeki ikinci nükleer enerji santrali (NGS) Paks-2’nin yapılması için anlaştı.

Rusya devlet şirketi Rosatom tarafından inşa edilecek Paks-2 NGS, 2030’ların başında faaliyete geçecek.

Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçov ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto’nun yaptığı açıklamaya göre, nükleer santralin iki yeni ünitesinin inşasına yönelik projenin uygulanmasına geçildi.

Lihaçov, “Paks-2 nükleer enerji santrali projesine özel önem veriyoruz ve buraya çok fazla kaynak ayırıyoruz. Bu projeye olan ilgi artacak. Rosatom, Paks’ta en iyi teknolojilerini ve en deneyimli personelini kullanıyor. Ülkelerimiz arasında nükleer enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi bizim için büyük değer taşıyor” dedi.

Lihaçov ayrıca, halihazırda Rosatom tarafından tasarlanan VVER-1200 reaktörlü 14 güç ünitesinin dünya çapında yapım aşamasında olduğunu, bunlardan ikisinin Macaristan’da inşa edildiğini belirtti.

Öte yandan, Rosatom tarafından Belarus’ta yapımı tamamlanan nükleer santralin proje yöneticisi Vitali Polyanin, Paks-2 nükleer santral projesini yönetmek için Macaristan’daki projede görevlendirildi.

Rusya ve Macaristan, 2014 yılı sonunda gelişmiş Rus VVER-1200 projesi kapsamında Paks NGS’de reaktör üniteli 5 ve 6 numaralı yeni güç ünitelerinin inşasına ilişkin bir anlaşma imzalamıştı.

Rusya’nın Paks 2 projesi için Macaristan’a 10 milyar avroya kadar devlet kredisi vereceği, toplam iş maliyetinin ise 12,5 milyar avro olacağı bildirildi.

Macaristan, Ağustos 2022’nin sonunda Rosatom’a Paks-2 nükleer santralinin güç ünitelerinin inşası için gerekli lisansı verdi.

Avrupa Birliği Komisyonu, mayıs ayında, Nükleer Güç istasyonun inşası ve projenin finansmanına ilişkin anlaşmalarda yapılacak değişiklikleri onayladı.

Macaristan’ın tek nükleer santrali olan Paks, Budapeşte’ye 100 kilometre, Paks şehrine ise beş kilometre uzaklıkta bulunuyor. Paks nükleer santrali hâlihazırda Macaristan’ın elektriğinin neredeyse yarısını üretiyor ve iki yeni Paks ünitesinin planlanan işletmeye alınmasıyla bu payın iki katına çıkması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli