DOLAR 32,5584 0.05%
EURO 35,0311 0.54%
ALTIN 2.434,920,49
BITCOIN 2088995-3,58%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Rusya’da seçimlerin ikinci günü, 13 kişi gözaltında

Rusya’da seçimlerin ikinci günü, 13 kişi gözaltında

ABONE OL
17 Mart 2024 17:20
Urfa Haberleri Rusya’da seçimlerin ikinci günü, 13 kişi gözaltında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya genelinde seçmenler, yaklaşık 25 yıllık iktidarı boyunca tüm siyasî muhalefeti ezdikten sonra ciddi bir rakiple karşılaşmayan Vladimir Putin’in altı yıllığına yeniden seçilmesi beklenen seçimde ikinci günde de sandık başına gidiyor. Oylama dün başlamıştı, yarın akşam sona erecek.

Seçimler sorunlu geçiyor denebilir. En az 13 kişi dün oy verme merkezlerine zarar verdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Rusya Başkanlık seçimleri, bağımsız medyayı ve muhalefeti boğan acımasız bir baskı ortamında yapılıyor. Putin’in en sert siyasî rakibi Aleksey Navalni’nin geçen ay cezasını çekmekte olduğu Kuzey Kutbundaki bir hapishanede ölmesi ve diğer muhalifler de hapiste ya da sürgünde olması, seçimlere gölge düşürüyor.

Rus muhalefet hareketi, Putin’den ya da savaştan memnun olmayan herkesi, oy verme işleminin son günü olan yarın öğle saatlerinde sandık başına gitmeye ve protesto amacıyla başka bir adaya oy vermeye çağırdı. Bu strateji Aleksey Navalni tarafından da ölümünden kısa bir süre önce desteklenmişti.

Gözaltılar

Rus medyasına göre, bir kadın Moskova’da bir oy verme kabinini ateşe verdikten sonra gözaltına alınırken, yerel bir yetkiliye göre, 20 yaşındaki bir başka kadın da St. Petersburg’da bir oy verme merkezine Molotof kokteyli atmaya çalıştı.

Bir kişi, Sibirya’daki Hanti-Mansisk’te bir seçim sandığını ateşe vermeye çalıştığı için, bir diğeri de Ural Dağları’ndan çok uzak olmayan Çelyabinsk bölgesinde bir seçim merkezinde havai fişek yakmaya çalıştığı için gözaltına alındı.

Altı kişi de Rusya’nın başkenti yakınlarında, Sibirya’da ve Kafkasya’daki Voronej (batı), Rostov-on-Don (güneybatı) ve Karaçayevo-Çerkesya bölgelerinde oy sandıklarına boya döktükleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, bu kişilerin “yurtdışından gelen aşağılık kişiler” tarafından vaat edilen para karşılığında hareket ettiklerini öne sürdü.

Moskova savcılığı, perşembe günü, Rusya’da hiçbir eleştiri ya da muhalefete müsamaha gösterilmediği için herhangi bir protesto eylemine karşı uyarıda bulunmuştu.

Yerel yetkililer, Ukrayna’nın işgal altındaki güney bölgesi Herson’da bir oy verme merkezinin dışında patlayan bombanın herhangi bir can kaybına yol açmadığını söyledi.

BM’de protesto

Ukrayna Büyükelçisi Sergiy Kislitsia tarafından BM’de basına okunan ortak bir bildiride, aralarında ABD ve Fransa’nın da bulunduğu elliden fazla ülke, Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde bu seçimin yapılmasını “en güçlü ifadelerle kınadı”.

Rusya’nın BM Büyükelçi Yardımcısı “Rusya’nın içişlerine müdahale etmeye yönelik kesinlikle affedilemez girişimleri (…) kınadı ve basına “bu bölgelerin hoşa gitse de gitmese de idarî ve siyasî olarak Rusya’nın bir parçası olduğunu” söyledi.

24 yılı iktidarda geçen 71 yaşındaki Vladimir Putin, oylamanın başlamasından önce yurttaşları “bu zor” zamanlarda yoldan dönmemeye” çağırarak, iki yıldan uzun bir süre önce Ukrayna’ya başlatılan taarruza gönderme yaptı.

Putin’in karşısında üç zayıf aday var.

Kocasının mücadelesini sürdürme sözü veren Yulia Navalnaya, Rusları Putin dışında herhangi bir adaya oy vererek protesto etmeye çağırdı. Navalnaya, muhalefeti destekleyen Rusların çok sayıda olduklarını göstermek için yarın yerel saatle 12.00’de sandık başına gitmelerini istedi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli