DOLAR 32,5198 0.02%
EURO 34,6280 -0.21%
ALTIN 2.439,78-2,38
BITCOIN 21586553,03%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

19:56

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“Rusyagate” skandalı?

“Rusyagate” skandalı?

ABONE OL
2 Nisan 2024 09:43
Urfa Haberleri “Rusyagate” skandalı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her şey “Avrupa’nın Sesi” adlı bir internet sitesiyle başladı. Çek Cumhuriyeti merkezli bu site kısa süre önce istihbarat servislerinin dikkatini çekti.

Yapılan soruşturmanın ardından sitenin Vladimir Putin’e yakın bir kişi tarafından finanse edildiği ve Ukrayna hakkında Rus propagandası yapmak amacıyla kurulduğu ortaya çıktı.

Prag, bu siteyi kapattırdı ve sitenin Avrupa Parlamentosu’na kadar uzanan Moskova yanlısı bir etki zincirinin temel taşı olduğunu iddia etti.

Bu bilgi geçen hafta Belçika Başbakanı Alexander De Croo tarafından Belçika Temsilciler Meclisi’nde de teyit edildi. De Cro, “Rusya propagandasını yapmak için para ödüyor; bunlar para alan parlamenterler” dedi.

“Rusya bizi bölmek için her şeyi deniyor”

Henüz hiçbir isim açıklanmadı. Ancak Fransız Rönesans partisinden AP üyesi Nathalie Loiseau için AP üyelerinin yolsuzluğa bulaşması sürpriz değil. Loiseau, “Hem şoke oldum hem de şaşırmadım çünkü Rusya’nın bizi bölmek ve demokrasileri zayıflatmak için her şeyi deneyeceğini biliyoruz” diyor.

AP Milletvekili, “Avrupa’daki aşırı sağcı partilerde Rusya’ya karşı büyük bir kayıtsızlık ve belirsizlik görüyoruz ki çeşitli partilerin oy oranlarına baktığımızda Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlık savaşının gerçekte değişmediğini görüyoruz” diye ekliyor.

Adli soruşturmanın yanı sıra Parlamento’daki Rönesans grubu da bu nüfuz ağına ilişkin bir iç soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

Aynı şey Yeşiller grubu için de geçerli. Herkes bunu bir güvenilirlik sorunu ve Avrupa seçimlerine sadece birkaç hafta kala seçmenler için bir şeffaflık sorunu olarak görüyor.

Yeşiller’in Başkanı Alman Parlamenter Terry Reintke, “Putin, Ukrayna’daki savaşından paçayı sıyırmaya çalışıyor (…) bu demokrasimizin dokusuna doğrudan bir saldırıdır ve para alan siyasetçiler hem siyasi olarak hem de mahkemede ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır” diye ısrar etti.

AP Sözcüsü, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Parlamento şu anda kurumsal ortaklarıyla koordinasyon halinde, Çek makamlarının özellikle Avrupa’nın Sesi medyasıyla ilgili sonuçlarını incelemektedir” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli