DOLAR 31,0268 0.05%
EURO 33,7104 0.31%
ALTIN 2.020,290,12
BITCOIN 1605678-0,83%
Şanlıurfa
10°

HAFİF YAĞMUR

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Saglık Bakanı; 11 Bin Yolcu Tarandı”

ABONE OL
31 Ocak 2020 11:40
Urfa Haberleri Saglık Bakanı; 11 Bin Yolcu Tarandı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Koca, Corona Virüsü hakkında yaptığı açıklamada havalimanlarında 11 bin yolcunun tarandığını ve bu zamana kadar 70 kişinin gözetim altında tutularak Türkiye’de olumsuz bir vaka ile karşılaşmadıklarını belirtti.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 213 kişinin ölümüne neden olan Corona Virüs için alınan önlemler ve son durum Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı.

Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar,

”Dünyada 231 kişi hayatını kaybederken bu vakaların çoğu risk grubu dediğimiz 65 yaş üstü kişiler. Dünya Sağlık Örgütü herhangi bir uyarı belirtmeden biz adımlarımızı attık. Vakaların ardından acil olarak bilim kurulumuzu oluşturduk.

Havalimanlarından 24 saat sağlık personeli bulunduruyor. Kontrol önlemleri devrede yer alıyor. Turizm şirketlerine yönelik bilgilendirmemizi yaptık. Bu zamana kadar havalimanlarında 11 bin yolcu tarandı. Yeterli koruyucu ekip ve malzememiz bulunuyor. Ve şu ana kadar herhangi bir vakaya rastlanmadı. Okullar açıldığında ise bilgi nolarını MEB ile paylaşmış olacağız.

Ateş, öksürük gibi belirtiler görülse bile tedbir amaçlı kontrola altına alıyoruz. 68 kişiden veri alındı. Türkiye’de kesin olarak Corona Virüsü olan hastamız olmadı. DSÖ seyahat kısıtlamasına gerek olmadığı ve uluslar arası ticareti etkilememesini gerektiği söyledi. DSÖ ayrıca Türkiye’nin de arasında bulunduğu ülkelerle ilgili enfeksiyon kontrol olarak kendilerine olan güveni göstermektedir ifadesini kullandı.

Vuhan kentinde ikamet eden hiçbir şekilde hastalık şüphesi olmayan vatandaşlarımız var. Onları orada bırakarak vatandaşlarımızı riske atamayız. Gerekli adımların atılmasının ardından, izinler alındı, vatandaşlarımızı getirmek istiyoruz. Uçakta gerekli tıbbi malzemeler mevcut. 34 Türk vatandaşımız uçağa alınacak. Uçak indiğinde de 14 gün gözlem altında tutulacak. Kullanmadığımız bir hastaneyi bu süreçte kullanır hale getirdik. Ve bu hastane de tekrar kullanılmayacak bir hastane olacak.

Öte yandan Çin limanlarından Türkiye’ye gelen yük gemilerini de kontrol ederek gerekli önlemleri alıyoruz. 33 sağlık denetleme merkezimizde limanlarımızda görev yapmaktadır.

Adana’da gözetim altında tutulan 2 hastanın sonuçları negatif çıktı. Şu ana kadar 70 kişiyi gözetim altına aldık ve bu kişiler arasında pozitif sonuç çıkmadı.

Termal kamera hariç bir tedbir yok. Dünyada da yer almıyor. DSÖ uyarmadan önce yani 20 gün önce tedbirleri almaya başladık. Çinden gelen vatandaşlarımız ise en ufak halsizlik durumunda gözetim altına alarak vaka takibi yaptık

En az 10 karakter gerekli