DOLAR 32,2758 0.11%
EURO 34,9745 0.17%
ALTIN 2.425,610,18
BITCOIN 2182055-1,03%
Şanlıurfa
29°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞAHİN:”Pozitif Ayrımcılık İstiyoruz”!

ABONE OL
15 Ocak 2018 17:27
Urfa Haberleri ŞAHİN:”Pozitif Ayrımcılık İstiyoruz”!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Aslanları işadamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan ŞAHİN, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, bu ay içinde açıklanacağını söylediği Toplam yatırım tutarı 80 milyar lirayı bulan Kamuoyunda ‘süper teşvik’ olarak adlandırılan ‘Proje Bazlı Destek Sistemi’nde ‘süper teşvik’ programında Şanlıurfa’ya pozitif ayrımcılık istedi.

Şanlıurfa sanayisindeki gelişmelerini anlatan Şahin, Cazibe merkezi programında Şanlıurfa’ya 11 milyar TL başvuru yapıldığını ve bu yatırımlarla yaklaşık 47 bin civarında istihdamın öngörüldüğünü söyledi.

Yatırımcıların Cazibe programını beklediklerinden, kente yapacakları yatırımlarını durdurduklarını hatırlatan Şahin, Cazibe merkezi programının iptal olması ve yeni bir teşvik programının açıklanmasında kazanımlarımızın kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.

Şahin açıklamasını şöyle sürdürdü, Bölgedeki huzur ortamı ve hükümetin 6. bölge illerine verdiği teşvik avantajları dolayısıyla cazibe merkezi haline gelen Şanlıurfa, bu özelliğini kaybetmek istemiyor.

Şahin, Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 11.8 iken Şanlıurfa’da işsizlik oranı yüzde 16’larda.  İlimiz 19.2 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip şehirdir. Bu durumu işgücüne yansıtmak istiyoruz. Ayrıca Tüik istatiklerindeki verilere göre on binlerce bayanın iş hayatına atılma isteği geri çevrilmemeli ve istihdama katılımları sağlanmalı. Sadece bununla da kalmayıp ilimizde ensarlık ettiğimiz 600 bin civarında Suriyeli muhacir kardeşlerimizi de göz önüne alarak pozitif ayrımcılık yapılması gereklidir.

Şahin, “Altyapısı, üst yapısı ve yer tahsisiyle yatırımcıya hazır halde bekleyen Şanlıurfa OSB, Gerek yerli halkı ve gerekse de iş potansiyeli yüksek Suriyeli mültecilerinde istihdama kazandırabilmek adına cazibe programı çerçevesinde yapılan başvuruların ilimize kazandırılması adına bölgenin durumu göz önüne alınarak pozitif ayrımcılık yapılmalı” dedi.

En az 10 karakter gerekli