DOLAR 31,5306 0.53%
EURO 34,2692 0.65%
ALTIN 2.125,501,18
BITCOIN 20523874,82%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

“ŞANLI” şehir “URFA”

ABONE OL
10 Nisan 2018 17:17
Urfa Haberleri “ŞANLI” şehir “URFA”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11 Nisan Sabahı Kendi Kendini Kurtaran “ŞANLI” şehir URFA

7 Aralık 1919 Yılında ONİKİLER’in Fransızlara Gönderdiği Nota

.. Biz Urfa Sancağı halkı Sulhsver insanlarız. Bin yıldan beri bu topraklarda hür olarak yaşıyoruz. Ancak topraklarımıza göz dikenleri bu teşebbüslerinde hep pişman etmişizdir. Şimdiye dek sizin buraya muvakkat olarak geldiğinizi sanıyorduk. Fakat bayraklarımızı devlet dairelerinde indirmeniz, dahili işlerimizdeki müdahaleci tutumunuz, sizin Urfa’daki temelli müstemlekeci olarak kalmak niyetinde olduğunuzu gösteriyor.

Bu kötü niyetinizi gördük ve biz Urfalılar, sizi bu topraklardan atmak için bütün gücümüzle çalışmaya yemin ettik. Esasen sözünü ettiğiniz ve ONİKİ sandığınız rakkam  gerçek sayımız yanında çok küçük kalır. Zira Urfalılar size savaş açarak sizleri buradan çıkarmaya yediden yetmişe kadar yemin etmişlerdir. Bu sebepten 12 rakkamını tashih ederek 120 bin olarak notlarınıza geçirmeniz daha isabetli olur.

Madem ki Onikiden söz ettiniz biz de size seslenerek diyoruz ki: Evet, biz ONİKİLER daha fazlası ile varız. Şehirli ve köylü, Türk ve Kürt, yerleşik ve göçebe bütün Urfa livası halkının hissiyatına tercümanız. Arkamızda bizim gibi yeminli onbilerce mücahit vardır. Bizi tevkif edemezsiniz. Farzı muhal hayal ettiğiniz tevkifi yapsanız bile bu mücadele hareketini durduramazsınız. Biz Onikilerin yerini 12 binler, 120 binler alacaktır.

BİZ ONİKİLER, teşkilatımızın elebaşlarıyız. BİZ ONİKİLER memleketimizi yabancı istilasından kurtarmak, istiklalimize kastedenleri topraklarımızdan kovmak için her türlü savaşı göze almış bulunuyoruz.

Sizin bize ders vermeniz bir tarafa, çok geçmeden biz ONİKİLERİN ve Urfa Mücahitlerinin size nasıl bir ders vermiş olacağını göreceksiniz.

Size tavsiyemiz, biz ONİKİLERİN ve temsilcisi bulunduğumuz 120 binlerin sillesini yemeden ve çok geç olmadan, medeni milletlere yakışır bir tarzda Urfalılardan özür dileyerek Fransa’ya dönmenizdir.

Bütün Urfa Sancağı halkı adına ONİKİLER.

(9 Şubat 1920’de muharebe başlamış ve 11 Nisan 1920 Fransızlar Urfa’yı terk etmişlerdir)

Kaynak: Milli Mücadele’de Urfa / Müslüm AKALIN

En az 10 karakter gerekli