DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22257670,02%
Şanlıurfa
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şanlıurfa’da çeltik tohumu toprakla buluştu

Şanlıurfa’da çeltik tohumu toprakla buluştu

ABONE OL
24 Nisan 2024 11:07
Urfa Haberleri Şanlıurfa’da çeltik tohumu toprakla buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa’da Karacadağ eteklerinde üretilen doğal çeltik üretimi için toprağa tohum serpilmeye başlandı. İlk çeltik tohumunu yere serpen Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, “Volkanik su ile organik bir şekilde üretilen pirinç türü içerisinde hiç bir katkı maddesi ve kimyasal ilaç kullanımı bulunmamaktadır” dedi.

Şanlıurfa, Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinin başında geliyor. Verimli topraklarasahip Şanlıurfa’da üretilen ürünlerden biri de Karacadağ pirinci olarak bilinenpirinç çeşidi.

Şanlıurfa’dapirinç üretiminin artması için çalışmalar da sürüyor. İlde son olarak geçtiğimiz günlerde üreticilere yüzde 75’lik hibe desteğine sahip 11 ton sertifikalı çeltik tohumu dağıtıldı. 

Dağıtımın ardından bin bir zahmetle üretilen pirinç için yılın ilk topumu da Siverek’te toprağa atıldı.

İlk çeltik tohumunu yere Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy serpti.

Siverek’te Eskihan Mahallesi Söylemez Köyü’nde Derviş Erik’e ait tarlada Aksoy çeltik tohumunuçiftçilerle birlikte yaptı.

Siverek Karacadağ pirincinin en temel özelliğinin kendine has kokusu olduğunu belirtenMehmet Aksoy, glisemik indeksinin, nişasta ve şeker oranın düşük olmasınedeniyle şeker hastalarının tükettiği tek pirinç olma özelliğini ifade etti.

Aksoy, şunlarıifade etti: “Volkaniksu ile organik bir şekilde üretilen pirinç türü içerisinde hiç bir katkımaddesi ve kimyasal ilaç kullanımı bulunmamaktadır. Karacadağ pirincimizde B gurubu vitaminler, D vitamin, fosfor, amino asit bileşimleri yer almaktadır.Aynı zamanda kalsiyum, protein, niasin, potasyum,lif gibi yararlı maddelerbulunmaktadır”.

Şanlıurfa’da 4 bin 500 dekar alanda yapılan çeltik üretiminden yaklaşık olarak 900 tonpirinç elde ediliyor.

 


 

En az 10 karakter gerekli