DOLAR 32,5833 0.08%
EURO 34,9991 0.45%
ALTIN 2.424,310,06
BITCOIN 2095478-4,02%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Şanlıurfa’da ‘Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı’ düzenlendi
  • NŞanlıurfa Haber
  • Genel
  • Şanlıurfa’da ‘Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı’ düzenlendi

Şanlıurfa’da ‘Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı’ düzenlendi

ABONE OL
6 Mart 2024 10:12
Urfa Haberleri Şanlıurfa’da ‘Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı’ düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa’da mesleki eğitime yatırımlar artıyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Alman Kalkınma Bankası tarafından Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile uygulanan “Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi” (SEUP) kapsamında Şanlıurfa’ya 9 milyon Euro civarında bir yatırım yapıldı.

Şanlıurfa’da ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi’ (SEUP) kapsamında, Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı düzenlendi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Alman Kalkınma Bankası tarafından Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile uygulanan proje kapsamında, Şanlıurfa’da özel bir otelde gerçekleştirilen toplantıda, iş dünyası ve meslek örgütleri temsilcileri, mesleki eğitimde iş birliğine yönelik fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıya Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Vali Hasan Şıldak, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Haliliye Kaymakamı Serap Özmen Çetin, vali
yardımcıları, sektör birliği yöneticileri, özel sektör temsilcileri, ilçe milli eğitim müdürleri ve mesleki eğitim veren okulların yönetici ve öğretmenleri
katıldı.

Toplantıda, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, kente yürütülen mesleki ve teknik eğitim çalışmaları ve sayısal verilerden oluşan bir sunum yaptı.

KARAGÖZ: ŞANLIURFA’DA YAKLAŞIK 9 MİLYON EURO CİVARINDA
BİR ÖDEME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, toplantının mesleki eğitimde sektörel işbirliğini güçlendirmek,
mesleki eğitimin kalitesini artırmak, öğrencileri daha iyi yetiştirmek ve iş
dünyası ile etkin bir iletişim kurulması amacıyla düzenlendiğini belirtti.

Karagöz, SEUP kapsamında Şanlıurfa’da yaklaşık 9 milyon Euro civarında bir ödeme gerçekleştirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Herkesin bir mesleği olmalı. İnsanlar kendilerini ifade ederken isimlerini önüne mesleklerini koyarak ifade eder ve dolayısıyla meslek kişinin kimliğidir. Şanlıurfa’da mesleki teknik eğitim seviyesini bulunduğu yerden nasıl ilerletebiliriz. SEUP kapsamında Şanlıurfa’da yaklaşık 9 milyon Euro civarında bir ödeme gerçekleştirildi. Bu ödemenin bir kısmı ile 179 atölyenin tadilatı bakım ve onarımına harcandı. Öğrencilerin servis, yemek, kırtasiye kapsamında da harcamalar yapıldı. Mesleki eğitim süreci okulda başlayan işletme ile çok yoğun devam eden bir süreçtir. Eğitim ve iş dünyasının bütünleşik olarak değerlendiriyoruz. Bu kapsamda yeni okul modellerimizi kamuoyuna açıkladık. Ortaokul döneminde meslek seçimi yönünde zorlandıkları ve yanlış karar aldıkları bir dönemdir. Yeni bir uygulama ile bu konunun ele alınmasını
planlıyoruz ve projemiz de ortaokulda meslekle buluşma projesidir. 3400
üzerinde okulumuzla ve öğretmenlerimizle mesleki eğitim sürecine var gücümüzle
gayret ediyoruz. Uygulamaların Şanlıurfa’ya ve milletimize hayırlı olmasını
diliyorum.”

ŞILDAK: MESLEKİ EĞİTİM KONUSUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞİLMESİ
LAZIM

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak ise şunları söyledi:

“SEUP Projesi sektör ve eğitimi bir araya getiren toplumdaki beklentileri karşılayacak bir yaklaşımla yürütülüyor. Mesleki eğitim konusunda gerçeklerle yüzleşilmesi lazım. Herkesin toplumda ihtiyaç duyduğu mesleklerin devamı ve gerekli okul modelleriyle bu konuda ilerleme devam edilmeli. Şanlıurfa ilimizin de ihtiyaç duyduğu
çalışmanın yararlı ve faydalı bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum.”

ŞAMLIOĞLU: işletme İÇİNDE EĞİTİMİ DEVAM EDECEK BİR YENİ
YAKLAŞIMI HAYATA GEÇİRECEKLERİNİ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, mesleki eğitimin Türkiye Yüzyılı hedefi ile birincil derece ilişkili olduğunu vurguladı. Kalkınma için mesleki eğitime önem verilmesi gerektiğini belirten Şamlıoğlu, önümüzdeki dönemlerde mesleki eğitime ilişkin yeni çalışmaları tamamlayacaklarını ve Türkiye’nin bu alanda daha güçlü bir konuma geleceğini söyledi.

Şamlıoğlu, mesleki eğitime yönelimin ortaokul düzeyine indirilmesi gerektiğini savundu. Modüler mesleki eğitim ve beceri temelli yaklaşımla mesleki eğitimin gerçekleşeceğini belirten Şamlıoğlu, yeni okul modelinin sektöre entegre bir model olduğunu ve hem işveren hem de sektör hem de öğrenciler açısından önemli olduğunu vurguladı.

Mesleki eğitimde ara eleman yetiştirmek yerine tekniker ve usta yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Şamlıoğlu, büyük işletmeler içerisinde okullar açılacağını ve öğretmenlerin sektörle iç içe geçeceğini söyledi. Eğitimde üretim, üretimde eğitim sloganıyla devam edeceklerini ve 11. ve 12. sınıflarda işletme içinde eğitimi devam edecek bir yeni yaklaşımı hayata geçireceklerini ifade etti.

ŞANLIURFA’DAKİ PROJE OKULLARI: 

1.     Şanlıurfa Sabancı Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

2.     GAP Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

3.     Borsa İstanbul Çok Programlı Anadolu Lisesi

4.     Turgut Özal Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

5.     Eyyübe Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

6.     Direkli Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

7.     Karaköprü GAP Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

8.     Mahmut-İkbal Büyükkırcalı Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu
Lisesi

9.     Urfa Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

10.    Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

11.    Sanayi Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi.


En az 10 karakter gerekli