DOLAR 31,2210 0.05%
EURO 33,8732 0.05%
ALTIN 2.042,220,10
BITCOIN 19471709,62%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞANLIURFA’DA TARIMA DAYALI SANAYİ SEKTÖRÜ

ŞANLIURFA’DA TARIMA DAYALI SANAYİ SEKTÖRÜ

ABONE OL
27 Temmuz 2023 16:55
Urfa Haberleri ŞANLIURFA’DA TARIMA DAYALI SANAYİ SEKTÖRÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı heyeti ŞUTSO’yu ziyaret ederek tarıma dayalı sanayi sektörü hakkında bilgi alışverişinde bulundu

Karacadağ Kalkınma Ajansı ile yürüteceği Teknik İşbirliği Projesi kapsamında JICA Heyeti, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Mehmet Yetim’i ziyaret ederek tarıma dayalı sanayi sektörüyle ilgili istişarede bulundu.

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın tarıma dayalı sanayi sektöründe kapasitenin geliştirilmesi, nihai ürünlerin çeşitlendirilmesi, tarımsal ürünlere katma değer sağlanması amacıyla gerçekleştireceği proje kapsamında Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı, kurum ve kuruluşlar ile görüşme ve tarımsal saha ziyaretlerinde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.

Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Direktör Yardımcısı Doi Sumire ve beraberindekiler ŞUTSO Başkanı Mehmet Yetim ve Meclis Başkanı Serhat Karadağ ile bir araya gelerek konuyla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Uzmanları Cüneyt Ateş ve Halil Çakallı’nın da yer aldığı toplantı sonrası açıklama yapıldı.

JICA Direktör Yardımcısı Doi Sumire, amaçlarının bölgenin tarım ve tarıma dayalı sanayi alanındaki mevcut durumunu görmek, ihtiyaç analizlerini yapmak ve bu doğrultuda proje faaliyetlerinin genel çerçevesini belirlemek olduğunu ve saha çalışmalarıyla da tarımsal sanayi potansiyeli ile ilgili bilgi alacaklarını ifade etti.

ŞUTSO Başkanı Yetim ise Şanlıurfa Türkiye’nin tarımsal üretim gerçekleştiren en önemli bir kentlerinden biridir. İlimiz tarımsal alan bakımından ülkemizin en büyük şehirlerinden biridir. Türkiye’nin sulanabilen alanların % 11’ine sahip olan Şanlıurfa’da yılda 2 kez ürün alınabiliyor. Ancak katma değerli ürün konusunda hala istediğimiz seviyede değiliz. İlimizde üretilen tarımsal ürünleri katma değerli hale getirmek adına Şanlıurfa Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesini kurduk Bu OSB’mizde, 144 parsel var tamamını işletmelerimize tahsis ettik. Yaklaşık 180 girişimcimiz ise yer tahsisi bekliyor. Genişleme alanı için girişimlerimize devam ediyoruz. Alan açılırsa girişimcilerimize tahsisi gerçekleştirilecek.
İlimiz genç nüfus, girişimci ve yatırımcı bakımından oldukça önemli bir potansiyele sahip, ürün yetiştirmek ve işlemek sorun değil, en önemli sorunumuz pazarlama ve pazar bulmaktır. Biz Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimcilerimizin rekabet gücüne katkı sağlamak adına teknik destek çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

En az 10 karakter gerekli