DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2162901-5,21%
Şanlıurfa
20°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Şanlıurfalıların Tepkisi Geri Adım Attırdı

ABONE OL
23 Temmuz 2018 18:17
Urfa Haberleri Şanlıurfalıların Tepkisi Geri Adım Attırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfalıların Tepkisi Geri Adım Attırdı

Şanlıurfa’nın Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek ‘Birecik ve Halfeti’nin Gaziantep’e bağlanmasını talep etti. Bu talep kısa sürede sosyal medyada tartışma konusu oldu ve yüzlerce Şanlıurfalı, sosyal medya hesabından Bilgin’e tepki gösterdi.

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, Şanlıurfa’nın Fırat Nehri kıyısındaki ilçeleri Birecik ve Halfeti’nin mesafe olarak daha yakın olduğu Gaziantep’e bağlanmasına yönelik bir yazı mektup alarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdi.

Şanlıurfalılar gelen tepkilerin ardından Bilgin sessizliğe bürünürken; Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba da sosyal medyadan tepkisini; “Birecikli ve Halfetili hemşehrilerimizin Şanlıurfalı olmaktan gurur duyduklarına inanıyorum. Ancak, Urfalı olmak istemeyen hemşehrilerimiz nüfus kayıtlarını Antebe aldırabilirler” paylaşımı ile gösterdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de tepkiye yol açan mektuba ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Başkan Çiftçi,”Birecik ve Halfeti ilçelerimiz yıllardır Şanlıurfa’mıza bağlıdır. Şanlıurfa olarak yıllardır her iki ilçemizin de bizlere bağlı olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Şanlıurfa ile Gaziantep’in doğal sınırını Fırat Nehri çizmektedir. Fırat’ın doğusu Şanlıurfa’ya aittir ve Şanlıurfa’dan hizmet almaktadır. Halfeti ve Birecik ilçelerimiz Şanlıurfa’nın turizmdeki gözbebeğidir. Söz konusu talep şahsi bir taleptir ve Birecik ile Halfeti Şanlıurfa’mızın ilçeleri olarak kalmaya devam edecektir. Biz de diğer değerlerimizde olduğu gibi bu iki ilçemizin de turizmde yükselen değer haline gelmesi için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”dedi

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,  Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin’in “Halfeti ve Birecik Gaziantep’e bağlansın” açıklamasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci de Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin’in ‘Halfeti ve Birecik Gaziantep’e bağlansın’ talebine sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Ekinci, bu talebe; “Şaka gibi. Mümkünse bu talepte bulunanlar madem ticaretleri de evleri Gaziantep’te ve orada ikamet ediyorlar o zaman ikamet ettikleri yere işyerlerini de taşıyarak hem yükten kurtulsunlar hem de Şanlıurfamızın üzerinde yük olmaktan kurtulsunlar” şeklinde tepki verdi.

Yanlış anlaşıldığını ve sosyal medyada aşırı tepki aldığını anlatan Bilgin, “Anne tarafım Siverekli, ben de Şanlıurfa doğumluyum. Şanlıurfa’yı çok seviyorum ve burada olmaktan mutluyum. Yanlış anlaşılmayı düzeltmek için ikinci mektubu yazdık. Amacımız Birecik’in alanının genişlemesi. İyi niyetle yanlış kelimeler seçerek kaleme aldığımız mektup, art niyetli kişiler tarafından yanlış yorumlandı” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli