DOLAR 32,5228 -0.08%
EURO 34,8068 -0.19%
ALTIN 2.421,70-0,33
BITCOIN 21613000,32%
Şanlıurfa
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Satışla işlemleri noterde

ABONE OL
2 Şubat 2018 17:33
Urfa Haberleri Satışla işlemleri noterde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre, 2. el araçların satış, devir ve tescil işlemleri noterlikler aracılığıyla yapılacak. Şanlıurfa 7. Noteri Remzi Canbeyli, bu şekilde işlemlerin hızlanacağını belirterek, vatandaşların 15 lira bir ek ücret ödeyeceğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı, araç sicil ve tescil işlemlerinin artık noterlerde yapılacağını açıklamıştı. Aıklama doğrultusunda bundan sonra Araç Sicil ve Tescil İşlemleri artık noterlerde yapılacak.

Yapılan yeni düzenleme ile ilgili olarak bilgiler veren Şanlıurfa 7. Noteri Remzi Canbeyli, yönetmeliğin 1 Şubat tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini söyledi. Yeni yönetmelikle ilgili konuşan Canbeyli, “Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının müşterek yönetmeliği ile, ki bu yönetmelik 31 Ocak 2018 itibariyle Resmi Gazete’de yayımlandı. Bundan sonra araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin yürütülmesi hakkında yönetmelik ile 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren 2. el araç satışlarının ruhsatları da noterlikler tarafından verilecek. Zannediyorum yakın tarih sonra da sıfır araçların da ruhsatlarını noterler verecek. Şu anda öngörülen tarih 14 Şubat, inşallah o tarihten itibaren sıfır araçların da ruhsatları noterlikler tarafından verilecek” diye konuştu.

Bu düzenleme ile birlikte işlemlerin hızlandırılması da amaçlandı. Yapılan düzenlemenin işlemleri hızlandıracağını söyleyen Canbeyli, “Sadece 15 lira bir ek ücret ödenecek. Daha önce 2018 itibariyle 164 lira alıyorduk, şimdi 15 liralık bir fark geldi. İşlemler hızlanacak, vatanda satış işlemini yapınca o an ruhsatını da ruhsat aslını da alıp gidecek, emniyete gitmesine gerek kalmayacak. Artık araçlarla ilgili, tescil ile ilgili birçok işlemi noterlikler yapacak, trafik ile bir işleri yok. Yükümüz biraz artacak, ama noterlikler bu konuda donanımlı dolayısıyla herhangi bir aksamaya mahal vermeden noterlikler bu işin altından kalkabilecektir, daha hızlı yürüteceklerdir” ifadelerini kullandı.

 

En az 10 karakter gerekli