DOLAR 31,5275 0.51%
EURO 34,2970 0.68%
ALTIN 2.128,221,31
BITCOIN 20888446,89%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

06:02

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şehir Anayasaları (Manifesto)

ABONE OL
10 Kasım 2018 15:27
Urfa Haberleri Şehir Anayasaları (Manifesto)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdürürken hem, “İl Anayasaları” adı verilen yerel seçim manifestosunun hem de yerel seçim vaatlerinin hazırlıkları sürüyor.

Belediyecilik çalışmalarına ilişkin genel çerçevenin çizileceği ve içerisinde kültür, sanat, hayvan hakları gibi başlıklara özel yerler verileceği manifesto Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

Bazı büyük projelerin ise Erdoğan tarafından açıklanabileceği de kaydediliyor. Öte yandan AK Parti, bu seçimde bir ilke de imza atarak aday vaatlerini, “kontrol” edecek. Adayların vaatlerinde, “temkinli” olması istenecek. Daha önce bazı belediyelerde uçuk vaatler gündeme getirilmiş ve birçoğunun hayata geçmemesi partiyi sıkıntıya sokmuştu.

2011 seçimlerinde Şanlıurfa’ya 4 yıda 400 proje vaadinde bulunulmuş, bunlardan büyük bir kısmı, eleştirilere uğramasına karşın (Abide kavşağı/Topçu Meydanı/11 Nisan Stadı yeri gibi) tamamlanmış, Kültür Merkezi, Kuzeybatı çevre yolu, OSB’ye Su Götürme Projesi tamamlanmamıştı.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimler öncesinde ise dönemin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalettin Güvenç, ilimize 763 proje vaadinde bulunmuştu. Güvenç’in bu uçuk vaatleri hala hafızalarda tazeliğini koruyor:

”20’nci Mekanize Zırhlı Tugay olarak kullanılan 4 bin 200 dekar alanda, Tugayın şehir dışına taşınması ile kent parkı olarak hizmet verecek, içinde bulundurduğu fonksiyonlarıyla sadece Şanlıurfalılara değil, dünya insanlarına kapılarını açacak. Ortadoğu’nun en büyük botanik parkı burada yer alacak. Kent parkı içinde eğlence alanı, spor tesisleri yer alacak. Dünyadaki parkların 3 katı büyüklüğündeki bu parkın içerisinde Çavşak deresi geçiyor. Devasa bir park Allah izin verirse orada bir gölet oluşturarak, İskenderun’dan, Mersin’den buraya yüzen deniz uçaklarıyla turist taşıyacağız.  Şanlıurfa bu vizyonu hakkediyor. Bir başka büyük projemiz sayın Faruk Çelik’indir. Fikir babası kendisidir neden Ortadoğu’nun gezip eğleneceği bir Urfaland yapılmasını bize önerdi. Yaptığımız araştırmalarda Bozova’da Çatak Mevkiinde 2 bin dekar araziye tüm bölgede ses getirecek bir merkezi Şanlıurfa’ya kuracağız.”

AK Parti yerel seçimlerde bir taraftan adayların belirlenmesini çalışmalarını yürütürken diğer taraftan da hem yerel seçim manifestosu hem de vaatlere ilişkin çalışmalarını yürütüyor.

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre yerel seçimler için genel bir manifestonun yanı sıra her il için de özel hazırlığı yapılan, “İl Anayasaları” adı verilen manifestolar açıklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı manifestonun genel çerçevesinde Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemindeki çalışmalardan başlayarak, “AK Parti’nin belediyecilik deneyimi” anlatılacak.

Manifestoyla birlikte AK Parti’nin seçim beyannamesiyle vaatleri de açıklanacak. İllere yönelik vaatler il adayları tarafından açıklanacak. Seçim beyannamesinde ise, “makro” bakış açısından çok, “mikro” bakış açısı izleneceği yani önceliğin mikro sorunların çözümü olacağına vurgu yapılacağı ifade ediliyor.

Vaatler açıklanmadan önce adaylara manifestonun genel çerçevesine uygun olunması istenecek ve vaatlerinde, “temkinli” olması istenecek. Daha önce birçok belediyelerde uçuk vaatler gündeme getirilmiş ve birçoğunun hayata geçmemesi partiyi sıkıntıya sokmuştu.

AK Parti kurmayları, daha önce yapılan klasik seçim kampanyalarının bu seçimde olmayacağını da ifade ederken sosyal medya ve dijital temelli bir seçim kampanyasının yürütüleceğini de kaydetti.

Urfahizmet/Milliyet

En az 10 karakter gerekli