DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22257670,02%
Şanlıurfa
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şimşek: Mezhep farklılıkları zenginliktir

ABONE OL
20 Ocak 2018 15:25
Urfa Haberleri Şimşek: Mezhep farklılıkları zenginliktir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Yerel Yönetimler Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ toplantısı için Şanlıurfa’ya gelen Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, Şanlıurfa’nın gelişmemesinin sebebinin terör olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Şanlıurfa’da katıldığı ‘Yerel Yönetimler Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ toplantısında yaptığı konuşmasında, Türkiye’deki etnik ve mezhep farklılıklarının bir zenginlik olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, birçok mezhep, ırk ve dilin bir arada yaşadığını belirten Şimşek, “Türkiye’deki etnik ve mezhep farklılıkları ülkemiz için bir endişe bir tehlike değildir. Bu bir zenginliktir. Biz sorunlarımızı kardeşlik hukukları içerisinde daha çok demokrasi, daha çok hak ve özgürlükler içerisinde çözüyoruz” dedi.

Türkiye’de yaşayan etnik grupların kardeşlik havasında yaşadığına dikkat çeken Şimşek, Avrupa’da bu durumun olmadığını söyleyerek, “Bakın Avrupa aklınızda bulunsun, ne yüzyıllar savaşlı dönemler gördü. 1’inci Dünya Savaşı 2’inci Dünya Savaşı milyonlarca yüz milyonlarca insan hayatını kaybetti. Ne oldu Avrupa sınırları kaldırdı. Belki yüz tane etnik grup ve mezhep bütün o farklılıklar, bir zenginlik olarak geldi. Avrupa Birliği kapsamında bayrağıyla parlamentosuyla  farklı bir yöne gidiyor” diye konuştu.

Farklı etnik gruplardan rahatsız olanların olduğunu ve bunların bir oyun yaparak ortalığı karıştırmaya çalıştığını belirten Şimşek, “Şimdi bu coğrafyada yüz yıl önce oynanan büyük bir oyunun yeni sahnesiyle karşı karşıyayız. Akıllı olacağız. Biz etnik ve mezhep eksenli yeni sınırlar inşa edinmesi çabası  büyük bir fitnedir. Sınırsız çatışmanın kaynağıdır. Bizler kardeşiz. Ve o Avrupalılara oranla daha çok ortak yönlerimiz var. Ortak tarihimiz ve kültürümüz var. Şimdi biz de orası gibi bir olacağız, beraber olacağız. Ve müreffeh olacağız. Onun için bu bölgenin geleceği, Türkiye’nin geleceği yeni etnik ve mezhep eksenli çalışmayla değil, bu farklılıkları zenginlik olarak görüp bu çatışmayı tahrik edenlere karşı durmaktadır. Dolayısıyla biz ülke olarak bütün Orta doğuda barışın istikrarın hakim olmasını istiyoruz. Bu bizim menfaatimizedir. Orta doğuda barış, huzur, istikrar varsa refah vardır. Bunda en çokta nemalanacak olan Türkiye’dir. Fakat maalesef şuanda dediğim gibi yüzyıl önce  oynanan büyük oyun, bugün farklı sahnelerle oynatılıyor.  Türkiye olarak biz bu tehditlere karşı olarak tabi ki gerekeni yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Kürt ile terör bağlantısının yanlış olduğunu vurgulayan Şimşek, terörden en büyük zararı Kürtlerin gördüğünü söyledi. Şanlıurfa’nın yeterli derecede gelişmemesinin sebebini terör olarak gösteren Şimşek, şöyle konuştu: “Türkiye’nin Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunu olamaz. Ben bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Bizim terörle bir sorunumuz var. Terörde en büyük zararı bizim Kürt kardeşlerimiz gördü. Eğer bugün Şanlıurfa bu verimli topraklarına bu genç insanlarına devletin yaptığı bunca alt yapı yatırımına, eğitime yaptığı bunca yatırımına rağmen eğer Şanlıurfa dünyanın en hızlı kalkınan gelişmiş şehri değilse bunun sebebi terördür. Ben başka sebep bilmiyorum. Terör korkusu ve endişesidir. Onun için Türkiye olarak biz terörle mücadele ediyoruz. Bu mücadelede ise çok kararlıyız. Asla kardeşlik hukuku noktasında temel hak ve özgürlükler noktasında demokratik noktasında da zerre kadar temettü olmayan bir AK Parti İktidarı dönemini yaşıyoruz. Allah’ın izniyle bu bölgede ve Ortadoğu’da oynan bütün oyunları bozacağız. Ve biz kardeşliğimizi, birliğimizi daha çok güçlendireceğiz. Burada en çok yerel yöneticilerimize iş düşüyor. Yerelde ayrım yapmadan bütün vatandaşlarımıza dokuna bilirseniz kimse bizi tutamaz.”

En az 10 karakter gerekli