DOLAR 31,2261 0.06%
EURO 33,9262 0.19%
ALTIN 2.037,66-0,13
BITCOIN 19528655,96%
Şanlıurfa
14°

AÇIK

18:59

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Şimşek, yeni TCMB Başkanı’nı İngilizce açıklamada işaret etti

Şimşek, yeni TCMB Başkanı’nı İngilizce açıklamada işaret etti

ABONE OL
3 Şubat 2024 04:01
Urfa Haberleri Şimşek, yeni TCMB Başkanı’nı İngilizce açıklamada işaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB Başkanlığına atanacak ismi İngilizce açıklamasında tanımladı: “Olağanüstü bir bilgi ve uzmanlık derinliğine sahip saygın bir makroekonomist.”

Şimşek, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasından sonra Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki açıklama yaptı. İki açıklama arasındaki fark bu göreve atanacak ismin niteliğine ilişkindi.

Türkçe metinde, “önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum” deniliyordu.

Ancak, İngilizce metinde “Olağanüstü bir bilgi ve uzmanlık derinliğine sahip saygın bir makroekonomist olan yeni Başkan, benim tavsiyem doğrultusunda atanacaktır” ifadesi yer alıyor.

Şimşek’in açıklamasının Türkçe metni şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır.

Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum.

Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.”

İngilizce metin

İngilizce metnin Türkçe çevirisi ise şu şekilde:

“Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen kişiseldir ve kendi takdiridir. Kararına saygı duyuyor ve hizmetlerinden dolayı kendisine müteşekkiriz.

Olağanüstü bir bilgi ve uzmanlık derinliğine sahip saygın bir makroekonomist olan yeni Başkan, benim tavsiyem doğrultusunda atanacaktır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ekonomik programımız kesintisiz ve güçlü bir kararlılıkla devam etmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi ekibimize ve programımıza olan desteği ve güveni tamdır.

Ekip olarak enflasyonla mücadele programımızı uygulamaya ve fiyat istikrarını sağlamak için gerekli adımları atmaya kararlıyız.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli