DOLAR 31,1225 0.25%
EURO 33,7917 0.48%
ALTIN 2.030,14-0,10
BITCOIN 17073536,03%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şirketler açabilecek

Şirketler açabilecek

Türkiye'de yerleşik tüzel kişiler de kur korumalı Türk Lirası mevduat ve katılma hesapları açabilecek. (Photo: Depo Photos)

ABONE OL
11 Ocak 2022 17:07
Urfa Haberleri Şirketler açabilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirketler de kur korumalı Türk Lirası hesabı açabilecek

Türkiye’de yerleşik tüzel kişiler de kur korumalı Türk Lirası mevduat ve katılma hesapları açabilecek. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) konuya ilişkin tebliğleri Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Buna göre, Türkiye’de yerleşik tüzel kişiler de döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürerek kur korumala Türk Lirası mevduat hesabı açabilecek. 

Tüzel kişilerde bu hesapların vadesi 6 ay veya 1 yıl vadeli olacak. 

Aynı uygulama, tüzel kişilerin altın cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarının Türk lirası vadeli dönüştürmesinde de geçerli olacak. 

‘Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan tüzel kişiler

Uygulama, bankalar ve TCMB tarafından belirlenen diğer mali kuruluşlar hariç olmak üzere Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan tüzel kişiler için geçerli olacak. 

TCMB’nin 21 ve 29 Aralık 2021’deki Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğleri sadece Türkiye’de yerleşik gerçek kişileri kapsıyordu. Gerçek kişilere yönelik uygulamada  3 ay, 6 ay ve 1 yıllık vadeler yer alıyordu. 

Uygulamadan bir defaya mahsus yararlanılabilecek ve paranın vadesinden önce çekilmesi durumunda TCMB’nin kur farkına ilişkin ödeme yapılmayacak. Ayrıca bu hesaplar stopaj vergisinden de muaf tutulacak. 

En az 10 karakter gerekli