DOLAR 32,5361 -0.02%
EURO 34,9831 0.39%
ALTIN 2.431,200,34
BITCOIN 2071912-3,22%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

20:01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Slovakya Cumhurbaşkanlığı yarışı ikinci tura kaldı

Slovakya Cumhurbaşkanlığı yarışı ikinci tura kaldı

ABONE OL
25 Mart 2024 07:36
Urfa Haberleri Slovakya Cumhurbaşkanlığı yarışı ikinci tura kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batı yanlısı eski bir dışişleri bakanı olan Ivan Korcok, Slovakya’daki cumhurbaşkanlığı yarışının ilk turunu beklenmedik bir şekilde popülist hükümetin adayı parlamento başkanı Peter Pellegrini’nin önünde kazandı.

Muhalefet tarafından desteklenen kariyer diplomatı Korcok yüzde 42.51 oy alarak 6 Nisan’da yapılacak ikinci tura yükseldi ve yüzde 37.02 oy alan iktidardaki sol-sağ koalisyonda yer alan merkez sol Hlas partisinin lideri Pellegrini ile karşılaşacak.

Sol popülist Robert Fico hükümeti Slovakya’nın Ukrayna’ya askeri yardımını sona erdirdi. Fico’nun kendisi de Rus işgalinin nedenlerine ilişkin Kremlin söylemlerini papağan gibi tekrarladı, ancak Macaristan’ın güçlü lideri Viktor Orban’ın aksine Rus yaptırımlarını ve AB’nin Ukrayna’ya yardımını engellemeye çalışmadı. Bir önceki seçimden sonra Fico ile yollarını ayıran Pellegrini, şimdiye kadar çatışmalar konusunda Fico’dan daha Batılı bir duruş gösterse de, ikinci turu kazanmak için daha popülist bir duruş sergilemek zorunda kalabilir.

Temkinli tavır

Şaşırtıcı derecede güçlü performansa rağmen Korcok, Pellegrin’in ikinci turun favorisi olmaya devam ettiğini zımnen kabul ederek kutlama havasında görünmedi.

Korcok, Facebook sosyal medya sayfasında “Sonuç umut verici görünüyor, ancak hepimiz ikinci turda zafer için biraz daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu iyi biliyoruz” diye yazdı.

Korcok, “hükümetin Slovakya’yı nereye sürüklediğini kabul etmeyen iktidar koalisyonunun on binlerce seçmeni” de dahil olmak üzere “diğer insanları ikna etmek için her şeyi” yapmaya söz verdi.

Korcok, Fico kabinesinin geçen sonbaharda iktidarı devralmasından bu yana yargı, kamu kurumları ve kamu medyasında gerçekleştirmeye çalıştığı değişikliklere karşı ülke çapında protestolar düzenlenmesine yardımcı olan liberal muhalefet tarafından destekleniyor.

Aşırı sağa sinyal

Pellegrini sonuçlar gelmeye başlar başlamaz ikinci tura odaklanmış göründü ve ilk turu “yarı final” olarak nitelendirdi.

“[Seçmenler üzerinde] nereye çekileceğimiz var. Stefan Harabin’in halktan gerçekten büyük destek aldığını kabul etmeliyiz” diyen Pellegrini, yüzde 11,73 oy alan aşırı sağcı adayın seçmen desteğini arayacağının sinyallerini açıkça verdi.

Harabin, Pellegrini’nin iktidar koalisyonundaki meslektaşı, aşırı sağcı SNS partisinin lideri Andrej Danko tarafından desteklendi ancak Harabin’in, aşırı sağcı çevrelerin sık sık eşcinsel olduğunu ima ettiği Pellegrini’yi destekleyeceği henüz kesin değil.

Ülkedeki yorumcular, Fico’nun bir sonraki tur öncesinde Pellegrini’nin Başkanlık Sarayı’na taşınmasına yardımcı olmak ve makamda potansiyel bir müttefik elde etmek için daha aktif olacağı konusunda hemfikir. Fico, Korcok ve görevdeki popüler cumhurbaşkanı, liberal avukat ve eski çevre aktivisti Zuzana Caputova tarafından eleştiriliyor.

Fico’nun Smer partisi “ikinci turda sıkı bir eşleşme bekliyor ve Slovakya için Korcok’tan daha iyi bir çözüm olan Hlas adayı Pellegrin’e tam destek vermeye devam ediyor” dedi.

Pellegrin “sonuçların Slovakya’daki çoğu insanın liberal-ilerici bir cumhurbaşkanı istemediğini gösterdiğini” ve “Slovakya’nın milliyetçi çıkarlarını savunacak” ve “Slovakya’yı savaşa sürüklemeyecek ama barıştan bahsedecek” bir cumhurbaşkanını tercih ettiğini açıkladı.  Harabin Ukrayna’ya askeri destek verilmesine sıfır tolerans gösterileceğini açıkladı.

Pellegrini Korcok’u “liberal-ilerici” olarak tanımlasa da Korcok kendisini daha çok muhafazakar olarak tanımlıyor. Igor Matovic ve Eduard Heger’in sağcı kabinelerinde baş diplomat olarak görev yapmıştı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli