DOLAR 32,5073 -0.12%
EURO 34,9331 0.25%
ALTIN 2.438,400,64
BITCOIN 2064404-2,31%
Şanlıurfa
27°

KAPALI

20:01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Soçi’de Türk-Rus nükleer zirvesi

Soçi’de Türk-Rus nükleer zirvesi

ABONE OL
27 Mart 2024 09:58
Urfa Haberleri Soçi’de Türk-Rus nükleer zirvesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Uluslararası ATOMEXPO-2024 Forumu’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Rosatom Başkanı Lihaçev ile bir araya geldi.

Bayraktar görüşmeye dair sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

“Soçi temaslarımız kapsamında Rosatom Başkanı Sayın Aleksey Lihaçev ve heyeti ile bir görüşme gerçekleştirdik. Akkuyu NGS’nin bir an önce devreye alınabilmesi için yürütülen çalışmaları değerlendirdik. Türkiye’nin enerji arz güvenliği için stratejik bir adım olan Akkuyu NGS, tam kapasite devreye girdiğinde ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılayacak.”

Bayraktar, Türkiye’nin nükleer enerji santrali projelerine ilişkin müzakerelerde rekabetçi fiyat, yerlileşme ve insan kaynağı olmak üzere üç temel beklentisi bulunduğunu belirtti.

Sputnik’in haberine göre, Uluslararası ATOMEXPO-2024 Forumu kapsamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bayraktar, ikinci nükleer santral konusundaki çalışmalara ilişkin şunları söyledi:

“İkinci santralle ilgili Rosatom ile birlikte bakanlığımız ve ilgili kurumlarımız şu anda çalışmaya devam ediyorlar. Bizim 3 tane konu önceliğimiz var. Bunlardan bir tanesi elbette ki rekabetçi bir elektrik fiyatı. Dolayısıyla elektriği daha uygun ve ucuz almaya çalışıyoruz. İkincisi yerlileşme. Türkiye’nin Akkuyu projesinde olduğu gibi ikinci projede de yerli sanayinin, yerli ekipmanın daha fazla kullanıldığı bir modeli hedefliyoruz. Üçüncüsü de insan kaynağının geliştirilmesiyle alakalı bu 3 konunun yapacağımız görüşmelerde ve anlaşmada çerçevesini bunların oluşturacağı bir noktaya gitmek istiyoruz.”

Akkuyu NGS

Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ndeki çalışmalar konusunda da şunları kaydetti:

“Biz artık şu anda önümüzdeki aylarda ilk reaktörden elektrik üretilmesini hedefliyoruz. Onun için burada çok hummalı bir çalışma var. Gece gündüz 30 bin kişinin çalıştığı bir reaktör burası. Tabii beraberinde ikinci üçüncü ve dördüncü rektörlerin de inşaası devam ediyor. Dolayısıyla burası şu anda dünyanın en büyük nükleer santral projesi. Hızlı bir şekilde diğer reaktörleri de önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde devreye almayı hedefliyoruz.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli