DOLAR 31,0212 0.04%
EURO 33,7324 0.32%
ALTIN 2.021,000,16
BITCOIN 1600155-0,77%
Şanlıurfa
10°

HAFİF YAĞMUR

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

sokak performansı

sokak performansı

ABONE OL
9 Haziran 2022 11:31
Urfa Haberleri sokak performansı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tunceli Belediyesi tiyatro grubu, kadına yönelik şiddeti protesto etmek için sokak performansı sergiledi.

Bir kadının gelinlik giydiği etkinlikte baba, eş, komşu, abi kılığında ve siyahlar içindeki 4 erkek de kadını iplerle esir aldı. Etkinliğin sonunda üzerinde “Z Kuşağı” yazan bir çocuk kadını saran ipleri makasla keserek kadını esaretten kurtardı.

Kadına yönelik şiddetin en az olduğu illerin başında gelen Tunceli’de belediye tiyatro grubu oyuncuları yeraltı çarşısı üzerinde tiyatro etkinliği ile kadına yönelik şiddeti anlattı. Etkinlikte baba, eş, komşu, abiyi canlandıran ve siyahlar içindeki 4 erkek kadını bağladıkları iplerle esir aldı.

Kadın iplerden kurtulmaya çalışırken üzerinde “Z Kuşağı” yazan bir çocuk elindeki makasla ipleri keserek kadını esaretten kurtardı.

Vatandaşlardan yoğun ilgi gören etkinliğin sonunda bir konuşma yapan tiyatro grubu yönetmeni Yılmazcan Şare, “Bizlerin talebi kadına yönelik şiddetin durdurulması için acilen yasal düzenlemeler yapılıp uygulamaya geçirilmelidir. Yeni yetişen genç nesillerin bu konuda gerekli eğitim altyapısının oluşturulması gerekiyor. Yine toplumsal bilinç ve hassasiyetin oluşturulması için gerekli olan ne varsa yapılmalıdır. Yaşama hakkı elinden alınmış bütün kadınların önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli