DOLAR 31,2196 0.04%
EURO 33,8849 0.06%
ALTIN 2.043,110,14
BITCOIN 19520429,47%
Şanlıurfa

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat!

Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat!

ABONE OL
4 Şubat 2022 14:09
Urfa Haberleri Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuklarda görülen solunum yolu enfeksiyonları, kış ayları ve havaların soğuması ile birlikte artış gösteriyor. Ancak solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarının birbirine benzemesi hastalığa doğru tanı konulmasını zorlaştırıyor. Oysa doğru tanı ve doğru tedavi, hem iyileşme süresinin uzamasını, hem de tedavi maliyetlerinin artmasını önlüyor.

Solunum yolu enfeksiyonları arasında yer alan grip, rinit, farenjit, bronşiyolit, sinüzit ve krup gibi hastalıkların belirtilerinin birbirine benzediğini, ancak bazı noktalarda ayrıştığını belirten Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nisa Eda Çullas İlarslan, çocuklarda solunum yolu hastalıklarının belirtileri ve tedavi uygulamaları ile ilgili bilgi verdi. 

 En önemli neden kapalı ortamlarda fazla vakit geçirmek 

Çocuklarda görülen üst solunum yolu enfeksiyonları rinit (nezle), grip, farenjit, bademcik iltihabı (tonsillit), orta kulak iltihabı (akut otitis media), orta kulakta sıvı birikmesi (efüzyonlu otitis media), sinüzit ve larenjittir (krup). Alt solunum yolu enfeksiyonları ise bronşiyolit, bronşit ve zatürre (pnömoni) şeklinde görülmektedir.  Solunum yolu enfeksiyonları en sık sonbahar sonu, kış ve ilkbahar mevsimlerinde izlenir. Bunun en önemli nedeni soğuk hava nedeniyle kapalı ortamlarda daha fazla bulunulması ve temasın artmasıdır. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli