DOLAR 32,5964 0.24%
EURO 34,7949 0.36%
ALTIN 2.413,28-0,79
BITCOIN 21548710,60%
Şanlıurfa
24°

AZ BULUTLU

16:54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sri Lanka, Çin ile borç yapılandırma için görüşüyor

Sri Lanka, Çin ile borç yapılandırma için görüşüyor

ABONE OL
26 Mart 2024 15:13
Urfa Haberleri Sri Lanka, Çin ile borç yapılandırma için görüşüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sri Lanka merkez bankası faiz oranlarını düşürürken, başbakan IMF kurtarma paketini sürdürmek için çok önemli olan bir borç yeniden yapılandırma anlaşması için Çin’i ziyaret etti.

Ulaştırma Bakanı ve hükümet sözcüsü Bandula Gunawardana, Başbakan Dinesh Gunawardena’nın adanın en büyük iki taraflı kreditörü konumundaki Pekin’de olduğunu söyledi.

Gunawardana, Kolombo’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Dış borcumuzu yeniden yapılandırmanın son aşamasındayız ve başbakan bu amaçla Çin’de bulunuyor” dedi.

Sri Lanka Merkez Bankası, ekonominin geçen yılın ikinci çeyreğinden bu yana toparlandığını ve bunun da gösterge borç verme oranını yüzde 10’dan yüzde 9,5’e düşürmesine yardımcı olduğunu açıkladı.

Mevduat faizi de 50 baz puan düşürülerek yüzde 8,5’e çekildi ve bu dört aydan bu yana yapılan ilk indirim oldu.

Banka bunun “ekonomik faaliyetlerde devam eden canlanmayı” destekleyeceğini belirtirken, ülkenin ikili kredilerinin ve uluslararası devlet tahvillerinin yeniden yapılandırılmasını tamamlamaya yakın olduğunu da açıkladı.

Banka Başkanı Nandalal Weerasinghe, Sri Lanka’nın dört yıllık 2.9 milyar dolarlık IMF kurtarma paketine devam edebilmesi için ikili kreditörler ve tahvil sahipleriyle yapılan anlaşmaların Haziran ayından önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

Programın ilk 330 milyon dolarlık dilimi geçen yıl Mart ayında çekilmişti.

IMF, Nisan 2022’de 46 milyar dolarlık dış kredisini ödeyemeyen Sri Lanka’nın borç sürdürülebilirliğinin sağlanması için müzakerelerin hızlandırılması çağrısında bulundu.

IMF’nin Sri Lanka misyon şefi Peter Breuer geçen hafta yaptığı açıklamada “Ticari kreditörler, uluslararası tahvil sahipleri ve ayrıca Çin Kalkınma Bankası ile anlaşmaya varma konusunda … hızlı bir ilerleme görmek istiyoruz” dedi.

Merkez bankası, ekonominin geçen yılın ikinci yarısından bu yana büyüdüğünü ve 2023’teki genel daralmayı yüzde 2,3’te tuttuğunu söyledi.

Bu oran, 2022’de benzeri görülmemiş bir ekonomik krizin ülkeyi sardığı ve aylarca süren protestoların dönemin başkanı Gotabaya Rajapaksa’yı Temmuz 2022’de istifaya zorladığı yüzde 7,3’lük küçülmeyle karşılaştırıldı.

Halefi Ranil Wickremesinghe devlet gelirlerini desteklemek için vergileri iki katına çıkardı, cömert enerji sübvansiyonlarını kesti ve temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını artırdı.

Turizm ve yabancı havaleler de toparlandı. Resmi verilere göre turist sayısı Aralık ayında 210.000’e yükselerek bir önceki yıl 91.900 olan rakamın iki katından fazla arttı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli