DOLAR 32,5905 0.27%
EURO 34,7313 0.11%
ALTIN 2.471,98-1,08
BITCOIN 21574782,06%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Suriyeliler Türkçe Öğreniyor

ABONE OL
27 Temmuz 2018 11:23
Urfa Haberleri Suriyeliler Türkçe Öğreniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Savaş ve göç nedeniyle okullaşamamış Suriyeli çocuklar eğitime kazandırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Unicef’in koordinasyonunda yürütülen eğitim projesinin yerel ortağı Eyyübiye Halk Eğitimi Merkezi, açtığı dört derslikle Suriyeli çocuklara Türkçe Dil Eğitimi veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Unicef ortaklığında, yaşları 10 ile 18 arasında değişen ve savaş nedeni ile eğitimden uzak kalan Suriyeli çocukları eğitime hızla entegre etmeyi temel alan bir eğitim projesi hazırlandı. Eyyübiye Halk Eğitimi Merkezi’nde açılan 4 derslikte hayata geçirilmeye başlanan projenin Bakanlık ve Unicef koordinatörleri merkezi ziyaret etti.

Eğitim alan çocukları alanda izleyen ve taleplerini dinleyen koordinatörler, öğrenciler ile Türkçe iletişim kurdu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ali Aksoy, Nesrin Acar, Suna Tarhan ve Unicef’ten Murat Alemdar’ın İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Keser eşliğinde ziyaret ettiği derslikleri gezdiren Eyyübiye Halk Eğitimi Müdürü Necati Taş, eğitimler hakkında koordinatörlere bilgi verdi.

Taş:“Bu proje ile Suriyeli çocukların eğitime katılımını, bölgemizde yaşayan savaş ve göç mağduru bu çocukların eğitim niteliğini artırmayı hedefliyoruz. İlgili bütün paydaşlar ile işbirliği içerisinde bu çocukların güzel bir gelecek inşa edebilmelerini amaçlıyoruz. Maalesef savaş ve yıkımlar ilk önce çocukları mağdur ediyor. Bizler bu mağduriyeti en aza indirmek için çaba gösteriyoruz.”dedi

Unicef koordinatörü Murat Alemdar, “Şanlıurfa’da eğitimden uzak kalmış çocuk sayısı neredeyse 60 bin. Türkiye genelinde ise bu sayı 400 binlere ulaşıyor. Esas meseleye yani okullaşmamış çocuklar meselesine odaklanarak bu yıl en azından 20 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Bu Proje Suriyeli çocukların eğitimi ile ilgili en temel projedir. Diğer kurumlarla

En az 10 karakter gerekli