DOLAR 31,1453 0.13%
EURO 33,8335 0.05%
ALTIN 2.031,65-0,01
BITCOIN 17801945,37%
Şanlıurfa
10°

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Susuzluktan Bataklığa!

ABONE OL
7 Ocak 2019 13:52
Urfa Haberleri Susuzluktan Bataklığa!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyük yatırımlarla Şanlıurfa’nın Suruç Ovası’na getirilen sulama suyu altyapı eksikliği nedeniyle ovayı bataklığa çevirdi. Suruç Ovası’nda tarımsal üretim yapan çiftçiler, yıllarca suya hasret kaldıklarını, tam suya kavuşmanın sevincini yaşarken su kanalları ve borulardan sızan suyun tahliye edilememesi nedeniyle tarlalarına giremiyor.

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde etkili olan aşırı yağış ile meydana gelen sel ilçede yaşamı felç etti. Suruç Belediyesi, kaymakamlık ve diğer ilgili kurumlar selden zarar gören vatandaşların yaralarını sarmaya çalışıyor. Oluşturulan kriz masası hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Suruç’ta yaşanan sel felaketinin de etkisiyle Suruç Ovası’ndaki tarım ürünleri büyük zarar gördü. Yaşanan sel felaketinden çok önce de Suruç Ovası’ndaki kaçak su sorunu nedeniyle tarlalarına giremediklerini dile getiren Çiftçiler, Ova’da ekili pamuğun yüzde 30’unun tarlada kaldığını ayrıca ikinci ürün mısırın da bir bölümünün hasat edilemediğini iddia etti.

Atatürk Barajı’nın güneyinde yer alan Suruç Ovası’nda çiftçiler yıllarca açtıkları kuyular ile sulama yapıyordu. Yaklaşık 1 milyon dönümlük ovanın büyük bölümü su olmadığı için sulanamıyordu. Atatürk Barajı’nın yapılmasından sonra suya hasret ovaya su getirilmesi için 2 milyar lira yatırım yapıldı.

Suruç Ovası’na su taşımak için 30 kilometre açık kanal ve Bozova ile Suruç arasına 17 kilometre tünel inşa edildi. Tünel çıkışından itibaren 10 kilometrelik daha kanal ve gölet yapıldı. Ova, sağlı sollu toplam 70 kilometre su kanalı ile Harran Ovası’na bağlanıyor.

Yapılan yatırımlar, suyun ovaya taşınması ile tarımsal üretim artarken, bölgenin de kaderi değişti. Ancak, sutaşıma işinin üstlenen inşaat firması altyapı yatırımlarını tam olarak yapmadığı iddia ediliyor. Çiftçilerin anlattığına göre, projede yer alan 207 kilometre su tahliye kanalları yapılmadı. Su kanallarından sürekli su sızdığı için ova bataklığa döndü.

Kaçak olarak tarlalara akan suyun tahliye edilmesi gerekiyor fakat tahliye kanalları yok. Çiftçiler, konuyu Devlet Su İşleri’ne aktardıklarını ancak çözüm bulunamadığını söylüyor.

En az 10 karakter gerekli