DOLAR 32,5061 -0.11%
EURO 34,9783 0.38%
ALTIN 2.429,910,29
BITCOIN 2065801-4,25%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Suudi Arabistan iki km yüksekliğinde bina dikme peşinde

Suudi Arabistan iki km yüksekliğinde bina dikme peşinde

ABONE OL
13 Mart 2024 16:28
Urfa Haberleri Suudi Arabistan iki km yüksekliğinde bina dikme peşinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suudî Arabistan’ın başkenti Riyad’da dünyanın en yüksek kulesini inşa etme planları yapılıyor.

Dubai’deki Burç Halife’nin boyunu çok aşacak olan kulenin yüksekliği iki kilometreye kadar çıkabilir. Bu, ülkenin “The Line” adı verilen fütüristik şehir projesinin bir parçası olacak.

İki kilometre yükseklik, insanın başını başınızı döndürmeye yeter. Dünyanın yeni en yüksek kulesinin inşaatı yakında Suudi Arabistan’da başlayabilir.

Fransa’da Millau Viyadüğünün tasarlamasıyla tanınan Mimar Norman Foster, tüm rekorları kırabilecek ve yıldızlara ulaşabilecek bu gökdelen üzerinde çalışıyor. Henüz herhangi bir görüntü yayınlanmamış olsa da kule iki bin metre yüksekliğe ulaşabilir.

Yeni kule, Suudî Arabistan’ın başkenti Riyad’ın kuzeyinde yer alacak. Suudi Arabistan’ın 500 milyar dolarlık kamu fonu Neom tarafından desteklenen ve günümüzün en cesur kentsel projelerinden biri olan “The Line” olarak bilinen şehrin bir parçası olacak.

Suudi Arabistan’dan, Ürdün ve Mısır’a kadar uzanan bir bölgeyi kapsayacak. Yenilenebilir enerjilerle çalışacak ve tamamen otomatik olacak. Proje uzun vadeli bir vizyonun parçası.

Nitekim Neom fonu 2017 yılında duyuruldu. Suudî Arabistan’ın “Vizyon 2030” stratejisinin bir parçası.

Ülke, ekonomisini çeşitlendirerek petrole daha az bağımlı hale getirmek istiyor. Bu nedenle bu yeni bölgeyi özellikle güneş panelleri ve rüzgar çiftlikleri aracılığıyla yenilenebilir enerjiyle beslemeyi seçti. Nihayetinde, bölgede yaşayanlardan çok robotların olması ve tüm projeye fütüristik bir dokunuş katması bekleniyor.

The Line, yaklaşık 170 kilometre uzunluğunda ve birkaç yüz metre yüksekliğinde olacaktı. Bu kentte ufukta hiç araba olmayacak: kent sakinleri asansör ya da metro ile seyahat edecek.

Suudi Prensi Muhammed bin Selman’ın da aralarında bulunduğu proje destekçilerine göre, özellikle çölden ve Suudi sıcağından devasa ayna duvarlarla korunacak olan şehrin bir ucundan diğer ucuna seyahat etmek yaklaşık yirmi dakika sürecek.

Projenin başındaki İngiliz mimar Norman Foster, gözünü dünyanın en yüksek kulesini inşa etmeye dikti.

Eğer tamamlanırsa, iki kilometre yüksekliğindeki gökdelen, Dubai’deki Burç Halife’nin 828 metrelik rekorunu ikiye katlayacak.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli