DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2096335-0,63%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Suudî Arabistan, Rusya ve Irak petrol üretimi kesintisini uzattı

Suudî Arabistan, Rusya ve Irak petrol üretimi kesintisini uzattı

ABONE OL
7 Mart 2024 11:20
Urfa Haberleri Suudî Arabistan, Rusya ve Irak petrol üretimi kesintisini uzattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OPEC + petrol ihraç eden ülkeler ittifakının temel taşları olan Suudi Arabistan, Rusya ve Irak, petrol fiyatlarını desteklemek amacıyla gönüllü üretim kesintilerini 2024 ortalarına kadar uzattıklarını açıkladı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın nisan-haziran döneminde üretimini günlük bir milyon varil azaltma uygulamasına devam edeceğini duyurdu.

Rusya da kesintinin hem üretim hem de ihracatı kapsayacak şekilde günlük 471 bin varile çıkarıldığını bildirdi.

Irak da, OPEC+ ittifakının “ham petrol piyasalarının istikrarını desteklemeye yönelik” mevcut stratejisini güçlendirmek için petrol üretimindeki 220 bin varillik gönüllü kesintisini Haziran 2024’e kadar uzatacağını açıkladı.

Rusya federal bütçesinde Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı savaşın başlamasından öncesine kıyasla daha küçük bir paya sahip olmasına rağmen, ekonomik faaliyetlerinin askerî eylemlerini desteklemek için savaş çabalarına odaklandığı bir dönemde, hidrokarbon satışından elde edilen gelirler Moskova için önemini koruyor.

Hem Riyad hem de Moskova açısından bu önlemler, Nisan 2023’te açıklanan ve 2024 sonuna kadar sürecek olan 500 bin varillik azaltmaya ek olarak alınıyor.

İttifakın yirmi iki üyesi arasında Kuveyt gibi diğer ülkeler de daha küçük ölçekte de olsa kesintilerini uzatmaya hazırlanıyor.

Bu eşgüdümlü strateji, Moskova ve Riyad’ın ek çabalarıyla güçlendirilmeden önce, 2023 baharında toplam 1,6 milyon varillik bir miktar için açıklanmıştı.

OPEC içinde kırılgan birlik

Bu yeni uzatma beklentisiyle petrol fiyatları yükseldi ve ABD West Texas Intermediate (WTI) kasım ayından bu yana ilk kez 80 doların üzerine çıktı. Kuzey Denizi Brent ham petrolü son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 2 kazançla 83,55 dolara çıktı.

Eylül sonunda kısa süreli bir yükselişle 100 dolara yaklaşan Brent, özellikle de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ulaştığı 140 dolardan hâlâ çok uzakta.

Riyad’ın liderliğinde on üç üyeyi bir araya getiren OPEC, Amerikan rekabetinin yarattığı zorluklar karşısında arzı sınırlamak ve fiyatları desteklemek amacıyla 2016 yılında Moskova dahil on ülkeyle OPEC + olarak bilinen bir anlaşma şeklinde ittifak kurmaya karar verdi.

Ancak Suudi Arabistan neredeyse bir yıldır üyelerin oybirliğini hiçe sayarak bir anlaşmaya varmayı başaramadı. Örgütün birliği sarsılıyor, öyle ki Angola Aralık ayında tam da kotalar konusundaki anlaşmazlık nedeniyle birlikten çekildiğini açıkladı.

Grubun 1 Haziran’da Viyana’daki genel merkezinde yapılması planlanan bir sonraki bakanlar toplantısı, birliğin bir başka sınavı olacak. Bu toplantıda OPEC + 2025 yılı için üretim hedefini belirleyecek.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli