DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1949185-0,24%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

ABONE OL
8 Temmuz 2023 00:51
Urfa Haberleri TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi kabul etti. İkilinin görüşmesi dün saat 21.00 sıralarında başladı. Erdoğan ve Zelenski’nin baş başa görüşmesi yaklaşık 2.5 saat sürdü.

İki liderin görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile yaptıkları görüşmenin ardından kameraların karşısında açıklamalarda bulundu

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Sayın Zelenski ve heyetini misafir etmekten memnuniyet duyuyorum. Kıymetli dostumla son yüz yüze görüşmemizi geçen sene Ağustos’ta Lviv’de gerçekleştirmiştik. Kendisiyle birçok telefon görüşmesi de yaptık.

Yaşananlara karşın Türkiye-Ukrayna dostluğu güçlendi. Savaşta, Ukrayna halkı ülkesinin toprak bütünlüğünü savunuyor. Ukrayna’nın bağımsızlığna olan desteğimizi tüm platformlarda ifade ettik.

Savaşın uluslararası hukuk temelinde müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için en yoğun çaba harcayan ülke olduk. Geçtiğimiz senenin temmuz ayında ise BM ile yürüttüğümüz arabulucuk neticesinde Karadeniz tahıl girişimini hayata geçirdik. 1 yılda 33 milyon tona yakın tahılı ihtiyaç sahiplerine ulaştıran girişimin 17 Temmuz’da sona erecek süresinin yeniden uzatılmasını temenni ediyorum.

Ukrayna, NATO’ya üyeliği hakediyor. Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Ukrayna’nın yeniden ayağa kaldırılmasında her türlü desteği vereceğiz. Ukrayna’da lider konumda olan müteahhitlik şirketlerimiz Ukraynalı dostlarına yardımcı olacaktır.

ZELENSKİ’DEN GÖRÜŞME ÖNCESİ PAYLAŞIM

Zelenskiy, görüşme öncesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile barış formülü konusundaki pozisyonların koordinasyonu, NATO Zirvesi, güvenlik garantileri, Tahıl Anlaşması, Ukrayna’nın yeniden inşası ve Türk ve Ukraynalı şirketler arasındaki savunma sözleşmeleri konularını ele alacaklarını kaydetmişti.

En az 10 karakter gerekli