DOLAR 32,1965 0.03%
EURO 34,9413 -0.16%
ALTIN 2.508,09-0,08
BITCOIN 22475521,97%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Taliban karşıtı hareketler ‘direnişe devam’ dedi

Taliban karşıtı hareketler ‘direnişe devam’ dedi

ABONE OL
14 Nisan 2024 21:11
Urfa Haberleri Taliban karşıtı hareketler ‘direnişe devam’ dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afganistan’daki rejim karşıtı Direniş Cephesi ve Özgürlük Cephesi liderleri Cumartesi günü düzenlenen çevrimiçi bir oturumda Taliban’a karşı silahlı direnişin sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Amu TV’nin haberine göre, sanal etkinlik, Parwan eyaletinin Salang bölgesinde Taliban tarafından öldürülen Özgürlük Cephesi’nin seçkin güçlerinin ölümlerinin birinci yıldönümünü kutladı.

Özgürlük Cephesi Başkanı Yasin Ziya, Taliban’a verilen uluslararası desteğin Taliban’ın davranışlarında önemli bir değişikliğe yol açmadığını dile getirerek, Taliban’ı “terörist faaliyetlerini sürdürmekle” suçladı. Ziya bazı eski siyasetçileri silahlı direnişi baltalamaya çalışmakla eleştirdi.

Ziya, “Üniforma giymek ya da polis gibi davranmak onları meşru ya da insani yapmaz. Afganistan’ı fethetmiş gibi davranmayın, özellikle de hava sahasını kontrol etmediğinizi itiraf ederken” dedi. Ziya ayrıca Taliban’ın mali işlemlerini ve El Zevahiri gibi isimlerle olan ilişkilerini de sorguladı.

Bölünme yaratılmaya çalışılıyor

Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud, Taliban karşıtı hareketler içinde bölünmeler yaratılmaya çalışıldığını söyledi. Bu zorluklara rağmen, ittifakların Afganistan içinde aktif direnişi desteklemeye devam edeceği kaydetti.

Mesud, “Taliban barış ve diyalog için tüm yolları kapattı. Siyasi partileri feshetmeye yönelik son eylemleri, Afganistan’ı sadece kendi mülkleri olarak gördüklerini teyit ediyor. Bu tür tutumlar karşısında tek seçeneğimiz, şehitlerimizin fedakârlıklarıyla aydınlattığı bir yol olan direniştir” dedi.

Federal bir sistem 

Afganistan Federalistler Derneği üyesi Muhiddin Mehdi ise Taliban rejimini etnik açıdan önyargılı ve çeşitli Afgan gruplarının ulusal kimliğine zarar verici olarak tanımladı. Mehdi, gücü Afganistan halkına ve etnik gruplarına geri veren federal bir sistemi savundu.

Ayrıca kadın protesto hareketlerinin temsilcileri Taliban’ın kadın ve kız çocuklarına yönelik ciddi kısıtlamalarını kınayarak özgürlük mücadelesine olan bağlılıklarını yinelediler. Eski askeri yetkililer de Taliban karşıtı güçler arasında birliğin ve Afganistan’ın Taliban kontrolünden kurtarılması için siyasi anlaşmazlıkların çözümünün önemini dile getirdiler.

Özgürlük Cephesi ve Ulusal Direniş, Afganistan’ın çeşitli vilayetlerinde Taliban yönetimine meydan okuyan başlıca silahlı muhalif gruplar arasında yer alıyor..

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli