DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2185441-4,62%
Şanlıurfa
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TARİH, KÜLTÜR,MÜZİK VE MEDENİYET ŞEHRİ

ABONE OL
28 Ocak 2018 16:59
Urfa Haberleri TARİH, KÜLTÜR,MÜZİK VE MEDENİYET ŞEHRİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EMITT Turizm fuarının üçüncü gününde Şanlıurfa standı ziyaretçi akınına uğramaya devam etti.

İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen Doğu Akdeniz UluslararasıTurizm ve Seyahat Fuarına (EMITT) Şanlıurfa kamu kuruluşları ve belediyeler ile birlikte katılan turizm işletmeleri, önümüzdeki turizm sezonu için umutlandırdı

????????????????????????????????????

Şanlıurfa standını ziyaret edenler arasında İl Kültür Müdürlüğü ve Şanlıurfa turizm işletmelerinin davet ettiği Avusturya, Hindistan, Japonya, Kore, Endonezya, Malezya ve Özbekistan’dan fuara katılan ülke temsilcileri ile turizm işletmeleri temsilcileri yer aldı.

Şanlıurfa standı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, İstanbul Eski Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın yanı sıra iş, siyaset ve sanat camiasından çok sayıda ismi ağırladı.

Fuarı ziyaretinde Şanlıurfa’nın zengin tarih ve kültür dokusuna değinen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, kendisine ikram edilen mırra adıyla bilinen acı kahvenin de Şanlıurfa’nın kültüründe önemli bir yeri olduğunu, bunun da mutlaka tescil edilmesi gerektiğini söyledi.

Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ise, “Şanlıurfa’nın turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için çok önemli yatırımlar yapıldı. Bugün bu fuarda bulunarak,uluslararası arenada Şanlıurfa’nın tanıtılması, turizmcilerin Şanlıurfa standına davet edilmesi ve yakınilişkilerin kurulması kısa vadede bile önemli geri dönüşler sağlayacaktır dedi

????????????????????????????????????

Fuara Şanlıurfa standında katılan turizm işletmeleri, fuar vesilesiyle görüşme imkanı buldukları turizm işletmeleri ve organizasyonlarla gerçekleştirdikleri buluşmalarda, turistik gezilerde Şanlıurfa’nın rotaya dahil edilmesi için hem Şanlıurfa’nın tanıtımını yaptı hem de iş bağlantıları kurdular.

Şanlıurfa standında üçüncü gün önemli bir yoğunluk yaşanırken, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi müzik ekibi de TÜYAP fuaye salonunda sunduğu müzik ziyafetiyle dikkat çekti. Birbirinden güzel Urfa türkülerini dinleyen fuar ziyaretçileri, aynı yerde yoğrularak dağıtılan çiğköfteden tatmak için de uzun kuyruklar oluşturdular.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, fuarın üçüncü gününde gerçekleşen kontakların ümit verici olduğunu kaydederek, “Şanlıurfa tarihi ve kültürü ile kadim bir şehrimiz. Şehrimizi burada tüm dünyaya tanıtma fırsatı bulduk, organizasyonun üçüncü gününde sıra gecesi ekibimiz ziyaretçileri Urfa müzikleriyle tanıştırdı. Burada da tescilli ürünümüz olan çiğköfteyi binlere kişiye tattırma fırsatı bulduklarını ifade etti

Göbeklitepe, Balıklıgöl, Harran, Amazon Mozaikleri, müzeler, mutfak kültürü, konaklama olanakları gibi turizm öğelerinin çok geniş kitlelere tanıtılma fırsatı bulunan fuara katılan kamu kurumları ve turizm işletmeleri, özellikle yabancı ülkelerden Türkiye’ye turistik organizasyonlar gerçekleştiren şirketlerle temas kurarak Şanlıurfa’nın turizm potansiyelini yükseltmeyi amaçlıyor.

En az 10 karakter gerekli