DOLAR 32,5090 0%
EURO 34,6383 -0.18%
ALTIN 2.437,89-2,45
BITCOIN 21563442,75%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Tarih Öncesine Büyük Yolculuk (video)

ABONE OL
18 Ekim 2018 13:11
Urfa Haberleri Tarih Öncesine Büyük Yolculuk (video)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda ülke yönetimi Müze konusuna da önem veriyor ve müzecilik alanında gerçekten önemli gelişmeler var. Dünyanın en büyük tren Historic yani tarih öncesi Müzesi’ne gidiyoruz.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerini tarihte kronolojik bir yolculuğa çıkarıyor Haleplibahçe bölgesindeki müzede Halep yüce bölgesindeki müzede yok ama taş devrinden İslam dönemine kadar pek çok eser var binlerce yıllık eserleriyle tarihe ışık tutuyor.

Ziyaretçilerine zaman yolculuğuna çıkarıyor burası dünyanın en büyük tarihi öncesi Müzesi olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi 1995 yılından bu yana Göbekli Tepe’de devam eden kazılar sonucunda ortaya çıkarılan taşınabilir eserlerin hepsi Şanlıurfa müzesinde sergi salonlarında sergileniyor.

Ege müze Balıklıgöl Platosu kızıl koyun ve kale eteği ile Mozaik Müzesi’nin bulundu Halepli Bahçe Bölgesi’nde Yani insanlığın başladığı nokta olarak kabul edilen alanda 60 dönüm üzerine kurulu müzenin 23000 metrekare kapalı alanı buluyor.

Ziyaretçiler dört kilometrelik bir yürüyüş güzergâhında tarihe adım adım tanıklık ediyor analitik çağda başlayıp sırasıyla 12 parkuru Tunç Çağı Demir Çağı Helenistik Roma Bizans ve İslami dönem olarak müzemizi ziyaretçilerimiz gezebiliyor.

İlk bölümünde yontma Taş devrinden kalıntılar var gerçek boyutta yoğun olmuş ilkesel olarak bilinen Balıklıgöl heykeli de burada güzergâhı takip edenler insanlık tarihine yön veren önemli dönemlere ait izler ile karşılaşıyor.

Göbekli Tepe ait canlandırma ve imitasyonlar o dönemi yaşıyormuş hissi uyandırıyor Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi yaşayan bir müze çünkü Halepli bahçe bölgesinde kazı çalışmaları aralıksız sürüyor

Arkeologların ortaya çıkardığı önemli eserler müzeye kazandırılıyor

En az 10 karakter gerekli