DOLAR 31,0227 0.04%
EURO 33,6794 0.23%
ALTIN 2.021,050,16
BITCOIN 1598322-1,07%
Şanlıurfa
10°

HAFİF YAĞMUR

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tarihi Han’da Müzik Resitali

ABONE OL
15 Kasım 2018 18:06
Urfa Haberleri Tarihi Han’da Müzik Resitali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müzik Diyarı olarak anılan Şanlıurfa Müziğinin dünyaya tanıtılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından “Uluslararası Müzik Sempozyumu’’ düzenlendi.

“Geçmişten Günümüze Urfa’da Müzik Sempozyumu’’ kapsamında Tarihi Gümrük handa Kısas Aşıklar Geleneği resitali düzenlendi.

Vatandaşlar Tarihi Handa demli çay içerek müzik resitalini dinledi. UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen “Aşık Sefai” mahlaslı Mehmet Acet, aşıklık geleneğinde Türkmen Alevi-Bektaşi Tasavvuf Geleneği içerisinde icra edilen cem törenlerinde zakir sıfatıyla semah, nefes ve deyişler okudu.

Vatandaşlar, Şanlıurfa müziğinin tanıtılması amacıyla düzenlenen etkinliği büyük bir heyecan verici olduğunu ifade ettiler.

Uzun yıllardır Aşıklık geleneğinin içersinde yer aldıklarını ve hedeflerinin bu geleneği geleceğe taşımak olduğunu anlatan Aşık Sefai Mehmet Acet, ‘’Son 20 yıldır Kısas müziği tanınmaya başlandı. Şanlıurfa’nın müzik şehri olması gerçekten çok önemlidir. Müzik kendi kültüründen sapmaması gerekiyor. Müzikte Divan divan gibi hoyrat hoyrat gibi okunması lazım, Üstüne bir şey eklenmemesi gerekiyor. Geçmişteki hoyratlarımızı doğallığını bozmadan okumamız lazım’’ dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar ise amaçlarının Müzik şehri olma yolunda ilerleyen kentin müzik alanında dünyaya tanıtılması olduğunu belirtti.

Müzik, şiir gibi kavramlarla özdeşleştirilen ozan Orpheus’un mozaiğinin de bulunduğu Şanlıurfa’nın bağrından Kazancı Bedih (Bedih Yolluk) Seyfettin Sucu, Kel Hamza, bekçi Bako, Mukim Tahir, Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses,Mahmut Tuncer ve Nuri Sesigüzel gibi birçok sanatçı çıktı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Uluslararası Müzik Sempozyum UNESCO listesine giren tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’de senfonik Urfa türküleri konseri ile son bulacak.

En az 10 karakter gerekli