DOLAR 32,5198 0.02%
EURO 34,6280 -0.21%
ALTIN 2.439,78-2,38
BITCOIN 21586553,03%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

19:56

AKŞAM'A KALAN SÜRE

TARIMSAL ÜRÜNLERİN ÇEŞİTLENDİRMESİ AMACIYLA İYİ TARIM EĞİTİMİ

TARIMSAL ÜRÜNLERİN ÇEŞİTLENDİRMESİ AMACIYLA İYİ TARIM EĞİTİMİ

ABONE OL
2 Mart 2024 13:12
Urfa Haberleri TARIMSAL ÜRÜNLERİN ÇEŞİTLENDİRMESİ AMACIYLA İYİ TARIM EĞİTİMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hilvan Yerel Eylem Grubu, IPARD II programı ve LEADER yaklaşımı kapsamında tarımsal ürünlerin çeşitlendirmesi amacıyla iyi tarım uygulamaları hakkında Hilvanlı çiftçilere sahada uygulamalı eğitim verildi

Tarım alanında Hilvanlı çifttiler verdiği eğitimlerle dikkat çeken Hilvan Yerel Eylem Grubu yeni bir eğitimi daha hayata geçirdi.
Özellikle verimli topraklara salip olan Hilvan ilçesi tarım alanında adında söz ettirmeye devam ediyor.

Her geçen gün tarıma olan ilgi gittikçe artığı günümüzde tarım popülerliğini korumakta, çiftçileri bilinçlendirme eğitimi ön plana çıkıyor. Tarımda ne kadar güçlü ve sürdürülebilir bir konumda iseniz o kadar katma değerli ürün elde edersiniz.

Hilvanlı çiftçilere doğaya ve çevreye zarar vermeden üretim teknikleri öğretilecek ve bu yöntemlerde hilvanlı çiftçiler tarım yapacaktır diyen Hilvan Yerel Eylem Grubu Koordinatörü Yusuf Yavuz sözlerine söyle devam etti;
“İyi Tarım Uygulamaları, aslında tarımın kendisidir; alternatif bir tarımsal üretim modeli değildir. Ancak, bu uygulamalar entegre ürün yönetimi prensiplerinde, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek şekilde tatbik edilmesi gerekmektedir. İyi Tarım Uygulamaları ile üretim yaparken çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeden doğal kaynakların koruyarak, sürdürülebilirliğin ve güvenilir ürün arzının sağlanmasına çok önemlidir. İyi tarım uygulamaları şartlarına uygun şekilde elde edilen ürünün, insan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik ve fiziksel kalıntılar içermediği; çevreyi kirletmediği ve doğal dengeye zarar vermediği üretim sisteminim bütününe diyoruz. Kırsal kalkınmanın yerelde yaşayan insanlarda başlayacağının bilincinde olan Hilvan Yerel Eylem Grubu eğitimlere ara vermeden devam edecektir. Özellikle bu eğitimler sayesinde doğal dengenin bozulmasının önüne geçilecek ve besin zinciri yoluyla insanlara geçen kimyasallar minimum seviyeye indirilecektir. Bu eğitimde bizlere desteğini esirgemeyen Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy’a, Hilvan Tarım İlçe Orman Müdürü Salih Karataş’a, Hilvan Ziraat Odası başkanı Hikmet İpar’a teşekkür ediyorum.” dedi.

En az 10 karakter gerekli