DOLAR 31,4383 0.23%
EURO 34,1232 0.23%
ALTIN 2.107,290,31
BITCOIN 20372145,39%
Şanlıurfa
10°

AZ BULUTLU

16:28

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TBMM’den İsveç’e NATO vizesi

TBMM’den İsveç’e NATO vizesi

ABONE OL
24 Ocak 2024 03:31
Urfa Haberleri TBMM’den İsveç’e NATO vizesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

346 milletvekilinin katıldığı oylamada 287 kabul, 55 ret oyu kullanıldı. Teklife AK Parti, CHP ve MHP evet oyu verirken, İYİ Parti, Saadet Partisi, Yeniden Refah Partisi, Hüda-Par, TİP, Demokrat Parti ve DSP milletvekilleri hayır oyu kullandı.

Protokol, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayınlanacak ve onay süreci tamamlanmış olacak.

İSVEÇ’TEN İLK AÇIKLAMA

TBMM Genel Kurulu’nda İsveç’in NATO’ya katılımına onay verilmesinin ardından İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Bakan Billström tarafından yapılan açıklamada, “Türk Parlamentosunun bugün İsveç’in NATO üyeliği lehinde oy kullanması memnuniyet verici bir adım. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onay belgesini imzalamasını bekliyoruz. İsveç NATO’nun güvenilir, destekleyici ve kararlı bir üyesi olacak” ifadelerine yer verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasını memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

ABD: TÜRKİYE HALKI VE HÜKÜMETİNE TEŞEKKÜR

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry Flake, “Türkiye Parlamentosunun İsveç’in NATO’ya katılımına onay vermesini takdir ediyorum. İsveç’in NATO’ya katılımı ittifakı güçlendirmek için kritik bir adım. Türkiye’nin NATO ittifakına bağlılığı bizim sarsılmaz ortaklığımızı gösteriyor. Türkiye halkı ve hükümetine teşekkür ederim.” açıklamasında bulundu.

ALMANYA’: ŞİMDİ SIRA MACARİSTAN’DA

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Türkiye Meclisi, İsveç’in NATO’ya katılımının önünü açarak önemli bir adım attı. İsveç, NATO’yu daha güçlü yapacak. İsveçli dostlarımızı ittifaka kabul edebilmek için kalan adımı atma sırası şimdi Macaristan’da” ifadelerine yer verildi.

İSVEÇ’İN NATO’YA ÜYELİK SÜRECİ

İsveç, Ukrayna – Rusya savaşının başlamasının ardından Finlandiya ile birlikte NATO’ya girme kararı almıştı. Ancak Türkiye her iki ülkenin de üyeliğine itiraz etti. İtiraza, iki ülkenin terör örgütleriyle ilişkileri, terör örgütü üyelerinin iade edilmemesi ve Türkiye’ye yönelik silah ambargoları gerekçe gösterildi.

Geçen yıl mayıs ayında Madrid’de yapılan NATO zirvesinde İsveç ve Finlandiya, Türkiye’ye dönük taahhütleri içeren üçlü muhtıraya imza attı. Oluşturulan daimi mekanizma çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirince, Ankara Finlandiya’nın üyeliğine vize verdi.

İsveç’in NATO üyelik işlemleri ise hem yükümlülüklerini yerine getirmediği hem de Kuran-ı Kerim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik provokatif eylemler nedeniyle askıya alındı. Temmuz ayında Vilnius’ta gerçekleşen NATO Zirvesi’nin ardından İsveç’in NATO Katılım Protokollerinin Meclis’e sevk edilmesi kararı alındı.

23 Ekim‘de de Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine ilişkin teklifi Meclis’e gönderdi.

Meclis’te bugün yapılan oylamada İsveç’in NATO’ya üyeliğine onay çıktı.

En az 10 karakter gerekli