DOLAR 32,5948 0.28%
EURO 34,7109 0.05%
ALTIN 2.473,77-1,02
BITCOIN 21480441,90%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Teknoloji devleri Rusya’da hizmeti durduracak

Teknoloji devleri Rusya’da hizmeti durduracak

ABONE OL
20 Mart 2024 00:33
Urfa Haberleri Teknoloji devleri Rusya’da hizmeti durduracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Microsoft, Amazon ve Google, 20 Mart’tan itibaren Rus şirketlerinin bulut hizmetlerine erişimini kısıtlayacak.  Bu, Rus şirketlerinin bu ürünleri kullanamayacağı veya içerdikleri verilere erişemeyeceği anlamına geliyor.

Microsoft bu kararı Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımlarıyla açıkladı. 19 Aralık 2023’te kabul edilen 12. paket, iş zekası (BI), müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve diğer ürünler için yazılım tedarikine ilişkin kısıtlamalar içeriyor.

Softline Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Andrey Blagorazumov TASS’a yaptığı açıklamada, Microsoft’un bulut hizmetlerinin ve veri erişiminin askıya alınmasının 20 Mart’tan bu ay sonuna ertelenmesini görüştüğünü söyledi.

Üst düzey yönetici, “Microsoft temsilcilerinden kendi kanallarımız aracılığıyla, Softline müşterilerinin proaktif tutumu nedeniyle satıcının hizmetlerin çalışmasının ve veri erişiminin askıya alınmasına ilişkin son tarihi 20 Mart’tan ay sonuna erteleme görüşmelerine başladığına dair bilgi aldık” dedi.

Microsoft Teams, One Drive, Azure ve Office 365’e yönelik kurumsal abonelikler engellenecek. Blagorazumov, bunun tüm Excel sürümlerini ve ücretsiz olanlar da dahil olmak üzere tüm web hizmetlerini de kapsadığını kaydetti.

Bu durum normal kullanıcıları nasıl etkileyecek, tam olarak belli değil. Softline yetkilileri bu konuda henüz kesin bir cevap veremediklerini çünkü engellemenin teknik olarak nasıl gerçekleşeceğinin belli olmadığını söylüyor.

Google verileri kaybolabilir

Ruslar tüm Google verilerini yerel olarak depolamazlarsa, 20 Mart 2024’ten itibaren bu verilere erişimlerini kaybedebilirler.

Bu da Google Drive’da depolanan dosyaları görüntüleyemeyecekleri, düzenleyemeyecekleri ya da indiremeyecekleri; Gmail, Google Docs, Google Sheets ve Google Slides gibi Google Drive ile entegre olan diğer Google ürünlerini kullanamayacakları anlamına geliyor.

Öte yandan, Microsoft’un Ağustos 2023’ten bu yana Microsoft 365 Office paketi aboneliklerini yenilemeyi durdurduğunu da belirtmek gerek.

AB’nin kararı

Microsoft, bir süre önce kullanıcılarına yaptığı uyarıda AB’nin yazılım tedarikine ilişkin kararının 20 Mart 2024 tarihinden itibaren geçerli olacağı hatırlatmıştı. Yazıda, şu ifadeler yer almıştı:

“Microsoft, aboneliklerinizden veya paket hizmetlerinizden bir veya daha fazlasının bu yasaklara tabi olduğunu tespit etmiştir. Microsoft, AB ticaret yasaları ve düzenlemelerinin yanı sıra faaliyet gösterdiği diğer tüm yargı alanlarına uymayı taahhüt eder.

Bu hükümet emirlerine uygun olarak Microsoft, gelecekte bu tespiti değiştirecek AB rehberliği veya AB düzenleyicilerinden genel veya özel bir yetkilendirme olmadığı takdirde, bu abonelikleri 20 Mart 2024 tarihine kadar sonlandırmalıdır. 20 Mart 2024 tarihinden sonra, bu Microsoft ürünlerine veya hizmetlerine ya da bunlarda depolanan verilere erişemeyeceksiniz.

Bu eylem hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duymanız halinde, bağımsız bir hukuk danışmanına başvurmanızı öneririz.”

Bugüne kadar geçen süreçte, Softline uygulamanın işletmeler üzerindeki etkiyi ele almak ve hafifletmek için tüm müşterileri için özel bir Telegram kanalı oluşturdu. Softline ayrıca Microsoft, Amazon ve Google bulut hizmetlerini kullanan tüm kullanıcılarını verilerini derhal yedekleme sağrısı yaptı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli