DOLAR 32,5550 0.03%
EURO 35,0011 0.46%
ALTIN 2.426,390,16
BITCOIN 2087584-4,10%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Teknoloji devlerinden seçimle ilgili derin sahtekarlıklarla mücadele taahhüdü

Teknoloji devlerinden seçimle ilgili derin sahtekarlıklarla mücadele taahhüdü

ABONE OL
17 Şubat 2024 21:09
Urfa Haberleri Teknoloji devlerinden seçimle ilgili derin sahtekarlıklarla mücadele taahhüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Politika yapıcılar baskıyı artırırken teknoloji şirketleri de seçimle ilgili sahtekarlıklarla mücadele sözü veriyor.

Münih Güvenlik Konferansı’nda aralarında Microsoft, Meta, Google, Amazon, Adobe ve IBM’in de bulunduğu tedarikçiler, seçmenleri yanıltmaya yönelik yapay zeka tarafından üretilen sahtekarlıklara yanıt vermek için ortak bir çerçeve benimseme niyetlerini belirten bir anlaşma imzaladı.

Yapay zeka (YZ) girişimleri OpenAI, Anthropic, Inflection AI, ElevenLabs ve Stability AI ile sosyal medya platformları X, TikTok ve Snap’in yanı sıra çip üreticisi Arm ve güvenlik firmaları McAfee ve TrendMicro’nun da aralarında bulunduğu on üç şirket daha anlaşmayı imzaladı.

Anlaşmaya imza atanlar, yanıltıcı siyasi deepfake’leri platformlarında oluşturulup dağıtıldıklarında tespit edip etiketlemek için yöntemler kullanacaklarını, en iyi uygulamaları birbirleriyle paylaşacaklarını ve deepfake’ler yayılmaya başladığında “hızlı ve orantılı yanıtlar” vermeyi taahhüt ettiler. Şirketler, deepfake’lere yanıt verirken bağlama özel önem vereceklerini, “eğitsel, belgesel, sanatsal, hicivsel ve siyasi ifadeyi [korumayı]” amaçlarken, aldatıcı seçim içeriğine ilişkin politikaları konusunda kullanıcılarla şeffaflığı sürdüreceklerini de söz verdiler.

Anlaşma etkili bir şekilde dişsiz ve bazı eleştirmenlere göre erdem sinyalinden biraz daha fazlası anlamına geliyor. Önlemler gönüllülük esasına dayanıyor. Ancak, dünya nüfusunun yüzde 49’unun ulusal seçimlerde sandık başına gideceği bir yılda, teknoloji sektörünün seçimlerle ilgili yasal düzenlemelere karşı temkinli olduğunu gösteriyor.

Microsoft’un yöneticisi Brad Smith, bir basın açıklamasında “Teknoloji sektörünün seçimleri bu yeni tür seçim istismarından tek başına korumasına imkan yok. Geleceğe baktığımızda, Microsoft’ta çalışan bizler için yeni çok paydaşlı eylem biçimlerine de ihtiyacımız olacak gibi görünüyor… Seçimlerin korunmasının hepimizin birlikte çalışmasını gerektireceği çok açık.”

ABD’de hiçbir federal yasa seçimle ilgili ya da başka türlü deepfake’leri yasaklamıyor. Ancak ülke çapında 10 eyalet, siyasi kampanyalarda kullanılan deepfake’leri hedef alan ilk yasa Minnesota’nınki olmak üzere, bunları suç sayan yasaları yürürlüğe koydu.

Başka yerlerde, federal kurumlar deepfake’lerin yayılmasıyla mücadele etmek için ellerinden gelen yaptırım önlemlerini aldılar.

Bu hafta FTC, işletmelerin veya devlet kurumlarının taklit edilmesini yasaklayan mevcut bir kuralı, politikacılar da dahil olmak üzere tüm tüketicileri kapsayacak şekilde değiştirmeye çalıştığını duyurdu. FCC ise yapay ve önceden kaydedilmiş sesli mesaj spam’lerini yasaklayan bir kuralı yeniden yorumlayarak yapay zeka sesli robocall’ları yasadışı hale getirmek için harekete geçti.

Avrupa Birliği’ndeki yasal düzenleme, YZ tarafından üretilen tüm içeriğin açıkça bu şekilde etiketlenmesini gerektiriyor. AB ayrıca Dijital Hizmetler Yasası’nı teknoloji endüstrisini çeşitli biçimlerde deepfake’leri engellemeye zorlamak için kullanıyor.

Bu arada deepfake’ler çoğalmaya devam ediyor. Bir deepfake tespit firması olan Clarity’nin verilerine göre, yaratılan depfakelerin sayısı yıldan yıla yüzde 900 arttı.

Geçtiğimiz ay, ABD Başkanı Joe Biden’ın sesini taklit eden yapay zeka robocall’ları insanları New Hampshire’daki ön seçimlerde oy kullanmaktan vazgeçirmeye çalıştı. Kasım ayında ise Slovakya’daki seçimlerden sadece birkaç gün önce, yapay zeka tarafından üretilen ses kayıtları liberal bir adayı taklit ederek bira fiyatlarını artırma ve seçimlere hile karıştırma planlarından bahsetti.

YouGov tarafından kısa süre önce yapılan bir ankette Amerikalıların yüzde 85’i yanıltıcı video ve ses taklitlerinin yayılması konusunda çok endişeli ya da biraz endişeli olduklarını söyledi. AP-NORC Center for Public Affairs Research tarafından yapılan ayrı bir anket, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 60’ının yapay zeka araçlarının 2024 ABD seçim döngüsü sırasında yanlış ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasını artıracağını düşündüğünü ortaya koydu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli