DOLAR 30,9362 0.06%
EURO 33,4842 0.08%
ALTIN 2.017,430,29
BITCOIN 16057460,11%
Şanlıurfa

HAFİF YAĞMUR

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Teknolojiye Direnen Kürk

ABONE OL
15 Şubat 2020 14:57
Urfa Haberleri Teknolojiye Direnen Kürk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en sıcak ili olarak bilinen Şanlıurfa’da son yılların en soğuk havası yaşanıyor.

Yaz aylarında Türkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa son günlerde sibirya soğukları etkili olmaya başladı. Soğuk havalardan korunmak isteyen ve genellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların daha çok tercih ettiği kürk soğuk havaya karşı direnç sağlıyor. Kürkün fiyatı da kalitesine göre bin 500 ila 5 bin lirada arasında değişiyor.

Türkiye’nin en sıcak ili olarak bilinen Şanlıurfa’da son yılların en soğuk havası yaşanıyor. Vatandaşlar soğuk havadan korunmak için teknolojinin gölgesinde kalan kürk ustalarının yolunu tutarak kaybolmaya yüz tutmuş kürk alıyor.

Soğuk havada kürkün sıcak tutuğunu belirten esnaf  “Şanlıurfa’da havalar soğudu. Kürk giyimi mevsimliktir. Kürk özellikle kışın giyilir, yöreseldir. Yerli ve yabancı turistler hep buradan kürk alıp götürürler. Kürkü genellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız tercih ediyor. Kürkü köy ağaları, milletvekilleri ve ihtiyar heyeti genelde giyerler. Kuzu kürkü bin 500 liradan başlayıp 5 bin liraya kadar çıkıyor” dedi.

Soğuktan korunmak için kürk alan vatandaş ise , “Kışın soğuk hava sert geçiyor. Bende geldim soğuktan korunmak için kürk alacağım. kürkler pahalı, bizde ucuz almaya çalışacağız. İnsan bu kürkte dışarıda yatsa, sanki sobanın yanında gibi sıcak hisseder. Kışın don olunca bu kürkler çok iyi ısıtıyor. Bizim için kürk giyimi çok değerlidir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli