DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1570396-1,39%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Temelli: HDP mecslise 180 vekille dönecek

ABONE OL
6 Haziran 2018 11:46
Urfa Haberleri Temelli: HDP mecslise 180 vekille dönecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

URFA – Urfalılar ile buluşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “HDP meclis 180 vekille dönecek. O diktatöryal hevesleri kursaklarında kalacak” dedi.

 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında geldiği Urfa’da, büyük bir coşku ile karşılandı. İlk başta Siverek’in girişindeki Ozan Kırvar tesislerinde karşılanan Temelli, Siverek turundan sonra binlere hitap ederek, AKP’nin 24 Haziran’dan sonra olmayacağını söyledi. Siverek’ten Viranşehirê hareket eden Temelli, ilçeye 5 kilometre mesafedeki Muhtar Tesisleri’nde yüzlerce araçlık konvoy ile karşılandı. Binlerce kişi ile ilçe turu atan Temelli, çarşı merkezindeki coşkunun hiç dinmediği binlere seslendi. Burada da AKP ve Cumhurbakanı’na gitme mesajları veren Temelli, daha sonra Ceylanpınar’a hareket etti. Ceylanpınar’da coşku ile karşılan Temelli, polislerin engel ve provakasyonu ile karşılaştı. Polis engeline rağmen Viranşehir Caddesi üzerindeki seçim bürosunun önünde halka seslenen Temelli, polisin gözaltı provakasyonu üzerine konuşmasını sonlandırdı. Konuşmanın hemen ardından kitleye gaz bombaları ile müdahale eden polis, çok sayıda yurttaşı göz altına aldı.

 

Daha sonra Urfa merkeze hareket eden Temelli, Karaköprü’deki Seçim Koordinasyon Merkezi önünde coşkulu bir şekilde karşılandı. Burada toplanan yurttaşlara ilk seslenen Milletvekili adayı Ömer Öcalan, Urfa’da iktidarın sallandığını belirtti. Ülkenin eterince kana ve savaşa duyduğunu söyleyen Öcalan, “Biz provokasyonlara karşı başeğmeyeceğiz ve barış demeye devam edeceğiz. Kardeşliği, özgür, eşit, ortak yaşamı birlikte getireceğiz. Araplar, aşiretler HDP evinizdir. Gelin ülkeyi birlikte Erdoğan’ın taşıdığı uçurumdan alalım” dedi.

 

Sonra konuşan bir diğer Milletvekili adayı Aliye Kızıldamar, kutlu yürüyüşe büyüyerek devam ettiklerini ifade ederken “Gördükki Urfalıların adresi HDP’dir. Hırsızlık, zulüm yaptılar şimdi korkuyorlar. En çokta kadınlardan korkuyorlar. Bu memlekete barış, kardeşlik, adalet mutlaka gelecek” diye konuştu. Son olarak kalabalığa seslenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 7 gün 24 saat çalıştıklarını, diğerlerinin ise HDP ile uğraştığını ifade etti. 16 yılı anlatamadıkları için HDP’ye iftira attıklarını söyleyen Temelli, şöyle konuştu: “24 Haziran’da sabdıkta cevap vereceğiz. Seçim güvenliği demokrasinin gereğidir, ancak onlar seçim güvensizliği için çalışıyor. Biliyorlarki artık gitme vakti geldi. Sandıkları halktan kaçırıyorlar, nereye götürseniz geleceğiz ve oyumuzu kullanacağız.”

 

Emniyet müdürleri ve valilerin AKP propaganda çalışması yürüttüğüne değinen Temelli, “Suç işliyorlar. O zaman hepiniz o sandığa gömüleceksiniz. İktidara gelince hesap soracağız. HDP’ye çalabileceklerinden daha fazla oy vereceğiz” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ı “Başbakanlıkta çalışan” biri olarak niteleyen Temelli, “Kürt illerini geziyor. ‘Bende Kürt kökenliyim’ diyor. Kürt kökenli olunmaz, Kürt olunur, bilmiyor. 3 yıldır savaş, zulüm politikası yürütüyorlar. Şimdi ‘Kürt kardeşlerim’ diyor. Biz böyle kardeşlik istemiyoruz. Hakkari, Van, Diyarbakır’ı gezerken o kurt işareti yapanı yanında gezdirsene” dedi.

 

Önlerine konan barajın faşizmin barajı olduğunu ve yıkacaklarını dile getiren Temelli, “HDP meclis 180 vekille dönecek. O diktatöryal hevesleri kursaklarında kalacak. 16 yıldır haklarımız gasp ediyorlar. Yetmezmiş gibi seçim arifesinde de seçme ve seçilme hakkımızı gasp ediyorlar. Demirtaş’ın içerde tutulması hepimizin haklarının gaspıdır” diye konuştu. Urfa’nın Türkiye’yi doyurabilecek coğrafyası olmasına rağmen kendisinin aç kaldığını söyleyen Temelli, “Urfa eğitimde de 78’inci sıradadır. Çocuklarımızın geleceği karartılmış” dedi.

 

HDP’nin süpriz yapmayı sevdiğini söyleyen Temelli, “24 Haziran’da seni baraj altında bırakırsak çokta şaşırma” derken Erdoğan’ın Diyarbakır’daki saat kulesi gafını ve döneminde yapılmamış eserleri hatırlatıp “Artık aklı karışmış, İstesede diploma alamaz. Alsa alsa sizden tasdikname alır” dedi. Temelli, “Taş olacağız, Demirtaş olacağız, başınıza düşüp barajı yıkacağız” diyerek konuşmasını noktaladı.

 

Temelli, bu geceyi Urfa’da geçirip yarın sabahtan Adıyaman’a geçecek.

En az 10 karakter gerekli