DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2162901-5,21%
Şanlıurfa
20°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

The Body Shop Fransa’da kayyım atanması için başvurdu

The Body Shop Fransa’da kayyım atanması için başvurdu

ABONE OL
20 Mart 2024 20:26
Urfa Haberleri The Body Shop Fransa’da kayyım atanması için başvurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısa bir süre önce Alman yatırım fonu Aurelius tarafından satın alınan İngiliz kozmetik zincirinin Fransız iştiraki kayyımlık başvurusunda bulundu.

The Body Shop Fransa’nın yeni yöneticisi Martin Rivers, önceki gün çalışanlara duyuruyu yaptı ve aynı gün firma Paris Ticaret Mahkemesine başvurdu.

Ticaret Mahkemesi, başvuruyu 2 ya da 3 Nisan’da yapılması planlanan duruşmada karara bağlayacak. Bu durumda The Body Shop France’ın önünde iki seçenek olacak: Mahkemenin işletmenin sürdürülebileceğine kanaat getirmesi halinde mahkeme kararıyla yeniden yapılanma süreci ya da mahkeme kararıyla tasfiye!

Adlî tasfiye, tüm çalışanların derhal işten çıkarılmasıyla sonuçlanacak. Martin Rivers ayrıca, Fransa’daki mağazaların tamamının ya da bir kısmının satılması olasılığını da gündeme getirdi, ancak bu tercih edilen seçenek değil.

Duruşmaya kadar mağazalar açık kalmaya devam edecek. Fransa’daki mağazalara birkaç haftadır askıya alınan mal sevkiyatı kısmen kısa sürede yeniden başlayacak.

Çalışanların mart ayı maaşları AGS ücret garanti programı tarafından iki hafta gecikmeli olarak ödenecek. Ancak, ticarî kira sözleşmeleri sona ermek üzere olan mağazalar kapatılacak ve çalışanları işten çıkarılacak. Hangi dükkânların kapatılacağı henüz belli değil.

İngiliz kozmetik zinciri, Aurelius fonu tarafından devralındığından bu yana önemli bir baskı altında. Ana şirket ve birkaç Avrupa iştiraki iflas başvurusunda bulundu. ABD’de tüm mağazalar kapatıldı. Fransa’daki durum belirsizliğini koruyor ve hatta çalışanların ifadesiyle “endişe verici”.

Fransa’daki mağazalara mal sevkiyatı birkaç haftadır tamamen durdurulmuş durumda. The Body Shop’un Fransa’da bir dizi franchise da dahil olmak üzere yaklaşık altmış mağazası bulunuyor.

İş kadını Anita Roddick tarafından 1970’lerde kurulan marka, başarısını “etik” ve çevre dostu kozmetik ürün yelpazesi üzerine inşa etmiş ve bu alanlarda öncü olmuştu.

Önce L’Oréal’in ve sonra da Brezilyalı Natura Cosmeticos grubunun eline geçmesine rağmen The Body Shop’un son yıllarda büyümesi durgunlaştı. Özellikle de diğer kozmetik üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılan doğallık argümanı artık eskisi kadar güçlü etki yapmıyor!

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli