DOLAR 33,1019 0.04%
EURO 36,1043 0.26%
ALTIN 2.560,280,38
BITCOIN 22607042,06%
Şanlıurfa
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tokalaşmaya virüs engeli

ABONE OL
27 Temmuz 2020 13:13
Urfa Haberleri Tokalaşmaya virüs engeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurban alırken, artık tokalaşmak yok, satıcı ile alıcı bir metre uzunluğundaki çubukla tokalaşıyor

Covid-19 Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok alışkanlıklarımızı unutturuyor. Her yıl Kurban bayramlarında rastladığımız o tokalaşma ve yakın mesafe pazarlık görüntüleri artık göremiyoruz. Kurban alırken, artık tokalaşmak yok, satıcı ile alıcı bir metre uzunluğundaki çubukla tokalaşıyor.

Kurban Bayramına sayılı günler kala Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarlarından olan Şanlıurfa hayvan pazarından kurbanlık hareketliliği yaşanıyor.

Virüs tedbirleri kapsamında maske ve sosyal mesafe kuralına mümkün mertebe riayet edilen pazarda gelenek haline gelen el sıkışma virüs nedeniyle yerini uzun çubukla tokalaşmaya bıraktı.

Kurbanlık alırken yapılan pazarlıkta sosyal mesafeye dikkat edilerek yaklaşık bir metre uzunluğundaki çubuk tokalaşma aracı olarak kullanılıyor.

Büyük ve küçükbaş hayvan satışlarının yapıldığı canlı hayvan pazarında kimileri sosyal mesafe ve maske takma tedbirini elden bırakmazken bazıları maskelerini çenelerinin altına indirmeyi tercih etti.

Besiciler tarafından küçükbaş kurbanlıklar bin ile 2 bin 500 TL arasında, Büyükbaşlar ise 5 bin ile 14 bin TL arasında satışa sunuluyor.

Kurbanlıkların geçen yıla oranla düşük olduğunu söyleyen Besiciler, “Bu senenin hayvan fiyatları düşüktür, zarardayız. Yani getirisi ile götürüsü birbirini karşılamıyor. Küçükbaş hayvanların fiyatları ortalama bin ile bin 400 lira arasıdır,Sosyal mesafeyi koruyoruz. Maskemizi takmışız. İnsanlar bilinçli, tokalaşma yok şuan herhangi bir sıkıntı yok” diye konuştular.

Besiciler,”Küçükbaş kurbanlıkların canlı hayvan kilo fiyatı 25 TL civarı. Bahar aylarında aldığımız bu kilo fiyatı 27 lira civarıydı. Salgından dolayı daha düşük fiyata satıyoruz. Bir hayvanın fiyatı şuan ortalama 1500 ile 1800 TL arasında değişiyor. Korona virüs nedeniyle alınan tedbirlere uyuyoruz ama tam olarak kendimizi koruyamıyoruz. Belediye bize sabahlar maske dağıtıyor ama kalabalıktan dolayı sosyal mesafeyi koruyamıyoruz”  ifadelerini ettiler

 

En az 10 karakter gerekli