DOLAR 32,5923 0.27%
EURO 34,7171 0.07%
ALTIN 2.473,16-1,02
BITCOIN 21489622,03%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

16:54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Trump’ın rakibi Nikki Haley adaylık yarışından çekildi

Trump’ın rakibi Nikki Haley adaylık yarışından çekildi

ABONE OL
7 Mart 2024 00:04
Urfa Haberleri Trump’ın rakibi Nikki Haley adaylık yarışından çekildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney Carolina eyaletinin eski valisi ve eski Başkan Donald Trump döneminin ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olan Nikki Haley, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığı yarışından çekildiğini açıkladı.

Haley’nin açıklamasıyla 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçiminin Demokrat Partili Başkan Joe Biden ile Cumhuriyetçi Partili eski Başkan Donald Trump arasında yapılması da neredeyse kesinleşmiş oldu.

52 yaşındaki Haley, Güney Carolina eyaletinin Charleston kentinde yaptığı açıklamada, “Seçim kampanyamı durdurma zamanı geldi, pişmanlık duymuyorum” dedi.

Süper Salı’da ön seçimin yapıldığı 15 eyaletten sadece birinde rakibi Trump’ı geride bırakan Nikki Haley üzerinde yarıştan çekilmesi için baskı artmıştı.

Trump’ın Cumhuriyetçi Parti başkan adayı olmasının muhtemel olduğunu söyleyen Haley, Trump’a destek açıklamasında bulunmadı. Haley, “Partimizdeki ve partimiz dışındaki kişilerin oylarını kazanmak artık Donald Trump’a bağlı. Umarım bunu başarır” dedi.

Birleşmiş Milletlerdeki dış politika deneyiminden yararlanan Haley, ABD’nin küresel liderliğini sürdürmesinin önemli olduğunu söyledi. Haley, kampanyası boyunca, ABD’nin Ukrayna’nın Rusya’nın saldırılarına karşı kendini savunmasına yardım etmesi gerektiğini söylemişti.

Haley, Ukrayna’ya destek konusunda, “Eğer daha fazla geri çekilirsek, daha az değil daha fazla savaş olacak” dedi.

Haley, Süper Salı’da sadece Vermont eyaletinde Trump’ı geride bırakmıştı.

Associated Press haber ajansının haberine göre, müttefikleri bile Haley’nin seçim kampanyasının yakında sona erebileceğini düşünmeye başlamıştı.

Süper Salı sonuçlarını Güney Carolina’da evinde ekibiyle birlikte takip eden Haley, sonuçlarla ilgili kameraların karşısına çıkıp bir açıklama yapmamıştı.

Seçim kampanyası sözcüsü Olivia Perez-Cubas, Haley’nin Vermont’taki başarısı ve diğer eyaletlerde aldığı oy oranının, Cumhuriyetçi Parti’nin birlikten uzak olduğunu gösterdiğini kaydetmişti.

Perez-Cubas, seçim sonuçlarının Cumhuriyetçi Parti seçmeninin önemli bir bölümünün Donald Trump’la ilgili ciddi endişelerini gösterdiğini de söylemişti.

Süper Salı sonuçlarıyla birlikte Trump’ın kazandığı sayısı 900’ü geçti. Partinin başkan adayı olmak için 1.215 delegeye ihtiyaç var. Trump’ın bu ay sonunda bu sayıya ulaşması bekleniyor.

Haley’e destek veren Cumhuriyetçi seçmen oranının ortalama yüzde 11-24 arasında olduğu belirtiliyor.

Genelde ılımlı ve üniversite eğitimi almış seçmenler Haley’e destek veriyordu.

Trump’a ise çoğunlukla beyaz, 50 yaş üzeri ve üniversite eğitimi almamış, Cumhuriyetçi seçmen destek veriyor.

Haley, pazar günü başkent Washington’da yapılan ön seçimde Trump’a üstünlük sağlamış ve Cumhuriyetçi Parti’de ilk defa ön seçimi kazanan kadın olarak kayıtlara geçmişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli