DOLAR 32,5650 0.03%
EURO 34,8951 0.03%
ALTIN 2.428,36-0,06
BITCOIN 2077636-4,42%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Turizmciler bayram tatilinin 9 gün olmasını istiyor

Turizmciler bayram tatilinin 9 gün olmasını istiyor

ABONE OL
12 Mart 2024 23:10
Urfa Haberleri Turizmciler bayram tatilinin 9 gün olmasını istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar (ETİK) Birliği Başkanı Mehmet İşler turizmciler olarak dört günlük Ramazan bayramı tatilinin dokuz güne çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcılığını da yürüten Mehmet İşler, turizmcinin, seçim dönemine  ve Ramazan Ay’ına rast gelmesi nedeniyle durgun geçen Şubat ve Mart aylarını değerlendirmek, vatandaşın da kış mevsiminin etkilerini, seçim dönemi gerginliklerini atmak Ramazan Ay’ını uzunca bir bayram tatiliyle taçlandırmak istediğini söyledi.  İşler, şunları kaydetti:

“Şubat ayı turizm sektörü açısından çok durgun geçti. Hem Ramazan hem de seçim dolayısıyla Mart ayını da oldukça düşük doluluklarla geçiriyoruz. Turizm sektörünün işletme zorunlu giderleri ve çalışan ücretleri dışında ödemek zorunda olduğu bir çok vergi var. Bunların sürdürülebilirliği ancak işletmelerin faal olmasıyla mümkün. Diğer taraftan; gerek mevsimsel koşullar, gerek seçim atmosferi dolayısıyla oluşan havayı dağıtmak,  Ramazan ay’ını dolu dolu bir bayramla taçlandırmak isteyen vatandaşlarımız var. Uygun bir tatil süresi onların akrabalarına gitmesi, eşini dostunu görmesi ve dileyenlerin tatile çıkması için bir fırsat yaratacaktır.

Turizm sektörü; altmış tane yan çarpana katkı sağlayan, kendisiyle beraber altmış yan sektörü besleyen bir sektör. Bayramın dokuz güne çıkması, piyasaları hareketlendirecek, devlete ek vergi , ekonomiye katma değer, turizm sektörüne de bir can suyu sağlayacaktır.  Şubat  ve Mart aylarında oluşan kayıplar telafi edilecektir. Sektörün beklentilerinin bir nebzede olsa karşılanması için bayramın dokuz güne çıkarılması yerinde olacaktır.  Bu vatandaşlarımız kadar turizm sektörü açısından da önemlidir. Hem vatandaşın hem turizmcinin yüzü gülecektir. Piyasalardaki durağanlığı aşmak,  2024 turizm sezonuna moralle girmek için, turizmciler olarak Bayram Tatili’nin dokuz güne çıkarılmasını istiyoruz.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli