DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2166638-1,79%
Şanlıurfa
19°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Turizmcilerden ‘meslek yasası’ çağrısı

Turizmcilerden ‘meslek yasası’ çağrısı

ABONE OL
5 Mart 2024 12:01
Urfa Haberleri Turizmcilerden ‘meslek yasası’ çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), tüm turizm bileşenleri için “hayati önem” taşıdığı belirtilen “Turizm Meslek Yasası”nın çıkarılması için çağrı yaptı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan yardımcısı, ETİK Başkanı Mehmet İşler, yasanın hem turizm sektörü hem ülke ekonomisi için hayati önem taşıdığını ve geciktirilmemesi gerektiğini söyledi. Mehmet İşler, şunları  kaydetti:

“Turizm Meslek Yasası, sektördeki hizmet kalitesini denetlenebilir hale getirecek, bölgelerdeki yasal nitelikleri sağlayan turizm birlikleri tarafından denetlenmesini ve yetkilendirilmesini sağlayacaktır. Yüzlerce turizm işletmesinin bir araya gelerek oluşturduğu Türkiye’nin en eski turizm birliği ETİK, TÜROFED  ve diğer tüm turizm bileşenleriyle bu yasanın hazırlanması için çalışmalarımızı hızlandırarak sürdürüyoruz. Turizm birliklerinin yasal çerçevesi çizilerek, sahada etkin olarak yer alması çok önemlidir. Bu konuda geç kalınmıştır. Bu gecikme ancak doğru adımlarla telafi edilebilir. Turizm endüstrisinin tüm tarafları, sivil toplum kuruluşları, birlikler ve akademik çevrelerin yer alacağı bir çalışma grubu oluşturuyoruz. ETİK olarak aktif rol üstlendiğimiz bu çalışmaların Yüce Meclis’te yasalaşma prosedürü sürecinde tüm siyasi partilerimizden ve sayın vekillerimizden destek istiyoruz.

Turizm Türkiye’nin ortak meselesidir. Gençlerimizin ve ekonomimizin geleceğinin temel taşlarından biridir. Bu yasa ülkemize turizm sektörü açısından çağ atlatacaktır. Türkiye Yüzyılına siyaset üstü bir yaklaşımla Turizm Meslek Yasası’nın çıkarılması çok yakışır.”

ETİK bünyesinde kurulan komisyonun başkanı Tayfur Settar Kaplan da önerecekleri düzenlemeler konusunda geniş katılıma çalıştaylar düzenleyeceklerini belirterek, “Turizm sektöründe çalışanların mesleki yeterlilikleri, turizm birliklerinin yasal yaptırım ve denetim sorunları ve çözüm önerilerini ele alacağız. Bu yasayla, hem çalışan hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, hem de işletmelerin kanuni altyapısını sağlamlaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli