DOLAR 31,5334 0.53%
EURO 34,2499 0.59%
ALTIN 2.117,140,78
BITCOIN 20625505,28%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Türkiye-Ermenistan görüşmesi

Türkiye-Ermenistan görüşmesi

Ermenistan ve Türkiye özel temsilcileri, ikili ilişkilerin normalleşmesine ilişkin ilk tur görüşme için Moskova'da biraraya geldi.

ABONE OL
14 Ocak 2022 18:40
Urfa Haberleri Türkiye-Ermenistan görüşmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ermenistan ve Türkiye özel temsilcileri ilk tur görüşme için Moskova’da yapıldı

Ermenistan ve Türkiye özel temsilcileri, ikili ilişkilerin normalleşmesine ilişkin ilk tur görüşme için Moskova’da biraraya geldi.

Görüşmelerde ,Türkiye’yi Büyükelçisi Serdar Kılıç, Ermenistan’ı ise Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan temsil ediyor.  

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resepsiyon binasına gelen taraflar ilişkilerin normalleşmesi sürecinde atılacak adımları ve detayları tartışıldı. Toplantıda ekonomik konular da masadaydı. 

Her iki ülke de müzakerelerin Kafkasya bölgesindeki barış çabalarını destekleyeceğini ve ticareti teşvik etmek ve ekonomik ilişkileri ilerletmek için sınırlarının yeniden açılmasına yol açacağını umuyor.  Erivan ve İstanbul arasındaki charter seferlerinin önümüzdeki ay yeniden başlaması bekleniyor.

Rusya başarılı olmasını umuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında, Moskova’nın Erivan ve Ankara’yı doğrudan diyalog kurulmasında desteklediğini ve başarılı olmasını umduğunu söyledi.

Lavrov, ”Ermenistan ve Türkiye özel temsilcilerini atadı. Rusya bu anlaşmaya varılmasına yardımcı oldu ve bugün ilk toplantının Moskova’da gerçekleşmesinden dolayı çok mutluyuz. Rolümüz doğrudan bir diyalog kurulmasına yardımcı oldu” dedi.

Avrupa Birliği’nin Güney Kafkasya’daki Gürcistan Krizinden Sorumlu Özel Temsilcisi Toivo Klaar da Twitter’da “İlişkilerin normalleşmesi ve iletişimin açılması Avrupa Birliği’nin tam olarak desteklediği önemli bir hedeftir” dedi.

Bu görüşme, iki ülkenin ikinci uzlaşma girişimi. Türkiye ve Ermenistan 2009 yılında resmi ilişkiler kurmak ve ortak sınırlarını açmak için bir anlaşmaya vardılar, ancak anlaşma hiçbir zaman onaylanmadı.

”Olumlu ve yapıcı atmosferde gerçekleşti”

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme yönünde yapılan ilk tur görüşmelerin ”olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleştiğini” kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, özel temsilciler Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ın Moskova’da bir araya geldiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

”Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır.”

Açıklamada, özel temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihinin diplomatik kanallardan daha sonra belirleneceği ifade edildi. 

En az 10 karakter gerekli