DOLAR 31,2247 0.04%
EURO 34,0116 0.2%
ALTIN 2.041,510,08
BITCOIN 19131187,76%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye-Irak bakanları güvenlik konusunu görüştü

Türkiye-Irak bakanları güvenlik konusunu görüştü

ABONE OL
20 Aralık 2023 05:13
Urfa Haberleri Türkiye-Irak bakanları güvenlik konusunu görüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Iraklı mevkidaşı güvenlik başta olmak üzere ikili ilişkileri görüştüler.

Yapılan açıklamaya göre, Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, beraberlerinde iki ülkenin üst düzey askeri ve güvenlik yetkilileri olduğu halde Ankara’ya geldi. Açıklamada, yapılan görüşmeye ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“Görüşmede, iki ülke heyetleri terörle mücadele, güvenlik ve su alanları başta olmak üzere ikili ve bölgesel konularda kapsamlı istişarelerde bulunmuşlardır.

Taraflar, bu görüşmeler neticesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha da ilerletilmesi ve kapsamlı ve kurumsal bir mahiyette yürütülmesi üzerinde mutabık kalmışlar; bu yöndeki güçlü ortak siyasi iradelerini beyan etmişlerdir.

Görüşmelerde, Irak’ın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne atfedilen müşterek önem teyid edilmiştir. Taraflar ayrıca, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği çerçevesinde PKK’nın oluşturduğu tehditleri de ele almışlardır.

Taraflar, bölgesel güvenlik, istikrar ve refahın ortak stratejik bir vizyon çerçevesinde ticaret, yatırım, ulaştırma, altyapı gibi işbirliği alanlarında sağlanacak ilerlemeyle mümkün olacağının altını çizmişlerdir. Bu bağlamda, Irak’ın ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacağı değerlendirilen Kalkınma Yolu Projesinin bir an evvel hayata geçirilmesi için atılması gereken adımlar istişare edilmiştir.

Taraflar iklim değişikliği ve su konularındaki müşterek sınamaları ele alarak, bu sınamalarla mücadele amacıyla kurulmuş Ortak Daimî Komite’nin çalışmalarının devamını kararlaştırmışlardır.”

Bakanlar bu konulardaki görüşme temasların düzenli olarak sürdürülmesi konusunda mutabık kaldılar.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli